منابع و روش‌ها

سبدگردان سرمایه و دانش

شرکت سبدگردان سرمایه و دانش (سهامی خاص)، در راستای اجرای قانون جدید بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه اشخاص (حقیقی و حقوقی) در بازار سرمایه، در تاریخ 24 آبان‌ماه 1399 با شماره ثبت 568420 و شناسه ملی 14009581508 نزد اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تأسیس و با شماره 11765 در تاریخ 1399/09/01 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به ثبت رسید.

سرمایه ثبت‌شده سبدگردان سرمایه و دانش در حال حاضر مبلغ 40 میلیارد ریال (تماماَ پرداخت‌شده) می‌باشد.

منابع و روش‌ها

سبدگردان سرمایه و دانش

برای محاسبه بازدهی سبدهای اختصاصی و همچنین عملکرد شرکت‌های سبدگردان معمولا از دو روش جهان شمول استفاده می‌شود:

نرخ بازدهی پول وزنی
(Money Weighted Rate of Return)

این نرخ برای هر سبد اختصاصی محاسبه می‌شود و به گونه‌ای طراحی شده تا بیانگر بازدهی هر سبد اختصاصی تحت مدیریت سبدگردان باشد. سبدگردان سرمایه و دانش، بازدهی سبدهای اختصاصی را به همراه گزارش‌‌های تفصیلی دارایی‎‏‌های سبد سرمایه‌‎‏گذاری از طریق سامانه اختصاصی مدیریت سبد به‎‏ صورت مستمر و لحظه‌ای به اطلاع سرمایه‌گذاران محترم می رساند.

نرخ بازدهی زمان وزنی
(Time Weighted Rate of Return)

این نرخ بیانگر بازدهی کل تمامی دارایی‌های تحت مدیریت سبدگردان است و نشان می‌دهد که سبدگردان به طور متوسط تا چه حد در مدیریت سبدهای اختصاصی تحت مدیریت خود، موفق به کسب بازدهی برای سرمایه‌گذاران شده ‌است. سبدگردان سرمایه و دانش بازدهی سبدگردان را جهت اطلاع عموم در تارنمای خود منتشر کند.

برای اطلاع بیشتر از نحوه محاسبه لطفا فایل ذیل را مطالعه فرمایید.

حدود مسئولیت

خدمات قابل ارائه توسط شرکت سبدگردان سرمایه و دانش و شرایط، حدود مسئولیت و کارمزد هر یک از این خدمات و نحوه محاسبه‌ این کارمزدها بر اساس مفاد آخرین دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان، ابلاغی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود.

شایان ذکر است علاوه بر دستورالعمل فوق، هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیریت امور نهادهای مالی سازمان، بسته به شرایط کلی بازار سرمایه، مصوباتی را در خصوص ضوابط خدمات قابل ارائه توسط این شرکت‌ها و کارمزدهای آنها ارائه می‌کنند که تمامی آنها در سایت پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه به آدرس cmr.seo.ir قابل مشاهده است.

شرکت‌های سبدگردان با توجه به برخورداری از نیروی ‌انسانی خبره و بکارگیری ابزارها و روش‌های مناسب برای تجزیه و تحلیل روند بازار، توانایی ارائه خدمت به اشخاص حقیقی و حقوقی جهت تشکیل سبدهای اختصاصی و مدیریت آن را دارند. همچنین شرکت‌های سبدگردان‌ می‌توانند به عنوان رکن مدیر انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه فعالیت داشته باشند.

در شرکت‌های سبدگردان، هزینه امین سبد، حسابرس، نرم‌افزار و سایر هزینه‌های مدیریت دارایی‌های افراد بر عهده سبدگردان بوده و صرفاً کارمزد سبدگردانی از مشتری اخذ می‌شود.

کارمزد سبدگردانی عموماً مبتنی بر عملکرد است. این روش مبتنی بر اخذ یک کارمزد ثابت اندک در راستای پوشش حداقلی هزینه‌های مدیریت سبد و همچنین اخذ یک کارمزد متغیر همراستا با منافع مشتری، به شرط فزونی از یک نرخ بازده توافقی حداقلی میان سبدگردان و سرمایه‌گذار است.

اوراق بهادار قابل سرمایه‌گذاری برای مشتریان توسط سبدگردان

پیرو ابلاغیه شماره 12020038 سازمان بورس اوراق بهادار، انواع اوراق بهادار یا دارایی‌‌های سرمایه‌‌ای که شرکت سبدگردان سرمایه و دانش می‌تواند در سبدهای اختصاصی برای مشتریان تحت مدیریت قرار دهد به شرح ذیل است.

انتخاب بین این موارد بر مبنای صرفه و صلاح مشتریان و تطابق با اهداف، اصول و محدودیت‌های مربوط به هر مشتری است. هر کدام از موراد ذیل که انتخاب گردند در قرارداد سبدگردانی یا پیوست‌های آن به تفکیک قید خواهند شد.

 1. اوراق بهادار قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران به استثنای اوراق مشتقه، به شرط ذکر بازارهای مورد نظر
 2. اوراق بهادار قابل معامله در فرابورس ایران به استثنای اوراق مشتقه، به شرط ذکر بازارهای مورد نظر
 3. واحد‌های سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز از بورس
 4. قراردادهای آتی قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران
 5. قراردادهای آتی قابل معامله در فرابورس ایران
 6. اختیار معامله قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران
 7. اختیار معامله قابل معامله در فرابورس ایران
 8. اوراق بهادار ناشران ایرانی (اعم از دولتی و غیردولتی) که در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران پذیرفته نشده‌اند
 9. انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری در بانک‌های ایرانی به شرط ذکر ارزی یا ریالی بودن آن
 10. حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری در بانک‌های ایرانی مبتنی بر قیمت کالا (نظیر حساب سپرده سرمایه‌گذاری مبتنی بر قیمت طلا)

روشهای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار

مبنای تحلیل بازار سرمایه در شرکت سبدگردان سرمایه و دانش، روش تحلیل بنیادی است و تمام عملیات سبدگردانی بر مبنای گزارش‌های تحلیل بنیادی انجام می‌شود. استفاده از نرم‌افزارهای مالی به روز، به‌کارگیری روش‌های علمی ارزش‌گذاری و تحلیل بازارهای مالی و تحلیل تیمی باعث می‌شود تا توان تحلیلی شرکت سبدگردان سرمایه و دانش در بازار سرمایه متفاوت از رقبا باشد.

استفاده از تحلیل تکنیکال، در کنار تحلیل بنیادی، نگاه جامعتری به سرمایه و دانش ارائه می‌دهد تا تصمیم‌ها بر مبنای مولفه‌های بازار و با هدف بدست آوردن فضا و هیجان بازار در هر یک از سهام‌‏ها و صنایع انجام پذیرد.

بکارگیری نرم افزارهای مالی مناسب و ترکیب آنها با روش‏های مزبور، پایه محکم و ابزار مناسبی را برای حضور پرقدرت در بازار سرمایه فراهم خواهد کرد. 

به طور کلی روش‌هایی که سبدگردان سرمایه و دانش برای تجزیه و تحلیل و ارزشیابی اوراق بهادار و ناشرین اوراق بهادار یا پیش بینی روند قیمت یا عرضه و تقاضای اوراق بهادار و تصمیم‌گیری در مورد خرید، فروش یا نگه‌داری اوراق بهادار به‌نام مشتریان، مورد استفاده قرار می‌دهد به شرح زیر است:

 • تجزیه و تحلیل بنیادی اوراق بهادار با استفاده از معیارهای اقتصادی، مالی، حسابداری و بازاری
 • تجزیه و تحلیل تکنیکال اوراق بهادار با استفاده از الگوریتمها و متدهای کمی

روش‌های ارزشگذاری و تحلیل اوراق بهادار قابل به‌کارگیری عبارت است از:

 • مدل‌های مبتنی بر تنزیل جریانات نقدی (DDM)
 • مدل‌های مبتنی بر جریان نقدی آزاد (FCF)
 • توجه به ارزش جایگزینی و استفاده از روش‌های P/E بر اساس EPS

منابع اطلاعاتی

با توجه به نقش مهم اطلاعات در بازار سرمایه، شرکت سبدگردان سرمایه و دانش از منابع مختلفی اطلاعات خود را کسب می‌کند و پس از بررسی، مبنای کار خود قرار می‌دهد. این اطلاعات از منابع گوناگونی مانند سایت‌های رسمی بازار سرمایه، سایت‌های خبری تحلیلی داخلی و خارجی و سایر منابعی که اطلاعات مربوط و قابل اتکایی ارائه می‌دهند، تهیه می‌گردد.

مهمترین این منابع عبارتند از:

 1. سایت سازمان بورس؛ مرجع قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعملهای بازار سرمایه، www.seo.ir
 2. شبکه کدال؛ سایت مرجع انتشار گزارشات مالی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه، www.codal.ir
 3. سایت بورس اوراق بهادار؛ مرجع آمار معاملات سهام و آتی‌های مبتنی بر سهام، www.tse.ir
 4. سایت بورس کالای ایران؛ مرجع آمار معاملات کالاها و آتی‌های مبتنی بر کالا، www.ime.co.ir
 5. سایت فرابورس ایران؛ مرجع آمار معاملات سهام در بازار فرابورس، www.ifb.ir
 6. پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران؛ www.sena.ir
 7. سایت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس
 8. سایتهای بورسهای جهان، اطلاع‌رسانی قیمت محصولات فلزی، پتروشیمی و …. و بازارها و صنایع مختلف
 9. سایت‌های معتبر اطلاع‌رسانی در مورد بازارهای بین المللی از جمله www.bloomberg.com
 10. سایت بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و گمرک جهت بررسی آمارها و سیاست‌های پولی و تجاری کشور

تضاد منافع

شرکت سبدگردان سرمایه و دانش در رعایت ماده 14 دستورالعمل تاسیس و فعالیت شرکت‌های سبدگردان، درصورت بروز تضاد منافع میان سبدگردان و مشتری، اولویت را به منافع مشتری می‌دهد. همچنین دستورالعمل بایگانی و گردش اطلاعات مشتریان، به تدوین محدودیت‌های لازم جهت حفظ محرمانگی اطلاعات مشتریان و محدویت دسترسی به اطلاعات غیر ضروری برای کارکنان غیرمرتبط با سبد منجر شده است.

درصورتی که سبدگردان یا کارکنان وی در خرید و فروش سهمی ذینفع باشند، مطابق ماده 27 دستورالعمل سبدگردانی گزارش آن افشا خواهد شد. شایان ذکر است با توجه به اینکه عمده درآمدهای شرکت سبدگردان سرمایه و دانش از محل شناسایی کارمزد مبتنی بر عملکرد حاصل می‌گردد، قراردادهای این شرکت به گونه‌ای منعقد می‌گردند که منافع شرکت و سرمایه‌گذار در یک راستا قرار گیرند.

لذا کلیه عملیات شرکت در راستای افزایش بازدهی سرمایه‌گذاران است و سرمایه و دانش تمامی تلاش خود را برای تعریف و تحقق منافع مشترک به‌کار می‌گیرد. همچنین لازم به ذکر است که معاملات اوراق بهادار سبدها و صندوق‌های تحت مدیریت از طریق کارگزاری سرمایه و دانش انجام می‌شود که از جمله شرکت‌های هم گروه شرکت سبدگردان سرمایه و دانش است.

کلیه الزامات دستورالعمل سبدگردانی در مورد کنترل تضاد منافع در معاملات با کارگزاری سرمایه و دانش در مجموعه شرکت سبدگردان رعایت می‌شود و کنترل سطوح دسترسی کارکنان هر دو شرکت به اطلاعات بطور کامل انجام شده است.

درخواست مشاوره

کارشناسان سبدگردان سرمایه و دانش آماده پاسخ‌گویی و ارائه بهترین راهکارهای سرمایه‌گذاری به شما هستند.

با شماره 42548(021) داخلی 3 تماس بگیرید تا کامل راهنماییتون کنیم.

اسکرول به بالا