کد prx چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

هر علم و هر شاخه‌ای از اقتصاد، اصطلاحات و مفاهیم خاص خود را دارد. مفاهیمی که هرکسی برای ورود به آن شاخه مذکور، باید با آن‌ها آشنا باشد. یکی از اصطلاحات پرکاربرد در اقتصاد، بورس و مدیریت پرتفوی، کد prx است. درک اهمیت این کد می‌تواند سرمایه‌گذاران را برای تصمیم‌گیری آگاهانه و مشارکت فعال در بازار سهام توانمند کند. در این راهنمای جامع مواردی از قبیل کد PRX چیست، چگونه آن را به دست آوریم و ارتباط آن در دنیای سرمایه‌گذاری‌های بورس و اوراق بهادار را بررسی خواهیم کرد.

کد prx چیست؟
کد prx چیست؟

کد PRX چیست؟

قبل از پرداختن به مشخصات کد PRX، درک مخفف آن ضروری است. PRX مخفف Public Radio Exchange است که یک شناسه منحصربه‌فرد برای سرمایه‌گذاران است؛ افرادی که از طریق شرکت‌های سبدگردانی وارد بازار سهام شده و خرید و فروش سهام به نام خود را به شرکت‌های مذکور واگذار می‌کنند. این شرکت‌ها به‌عنوان مدیران سبد شناخته می‌شوند، مدیرانی که در مدیریت خرید و فروش سهام به نمایندگی از سرمایه‌گذاران تخصص دارند.

به عبارتی دیگر، کد PRX به‌عنوان مرجعی برای سرمایه‌گذارانی عمل می‌کند که سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را از طریق شرکت‌های سبدگردانی را در بازار سهام انتخاب کرده‌اند.

این یک کد شناسایی منحصربه‌فرد است که توسط سازمان بورس به افرادی که از این طریق سرمایه‌گذاری کرده باشند، اختصاص می‌یابد. کد PRX معمولا با حروف “prx” شروع می‌شود که نشان می‌دهد سرمایه‌گذار مورد بحث، خدمات مدیریت سبد سرمایه‌گذاری در بازار سهام را انتخاب کرده است.

بیشتر بخوانید: سبدگردانی چیست؟

مقایسه کد PRX و کد بورس

افرادی که دارای کد بورسی هستند، تراکنش‌های خود را از طریق سیستم معاملاتی کارگزاری‌ها انجام می‌دهند. در مقابل، افرادی که تصمیم دارند به‌صورت غیرمستقیم در بازار بورس فعالیت کنند، کد prx بورس دریافت می‌کنند.

افرادی که می‌خواهند مستقیماً با استفاده از دانش خود معاملات انجام دهند، باید ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام کرده و هویت خود را تایید کنند. سپس، باید در یکی از کارگزاری‌های معتبر بازار بورس ثبت‌نام کنند.

کد بورسی شامل سه حرف اول نام خانوادگی سرمایه‌گذار و پنج عدد است. این کد پس از انجام مراحل ثبت‌نام در سامانه سجام به کاربر اختصاص می‌یابد. به‌عنوان‌مثال، اگر نام یک فرد محمد علیزاده باشد، کد بورسی او می‌تواند مانند علی۰۶۰۶۲۱ باشد. این کد به‌صورت تصادفی توسط سیستم کامپیوتری تولید شده و به کاربر ارسال می‌شود.

کد PRX، همان‌طور که قبلا ذکر شده، به افرادی که از طریق قرارداد با شرکت سبدگردان سرمایه‌گذاری می‌کنند، اختصاص می‌یابد. کد بورسی prx به شکل سه حرف لاتین “PRX” به همراه یک عدد تولید شده و برای افراد صادر می‌شود تا نشان دهد که آن‌ها سرمایه‌گذاری خود را تحت مدیریت و تشکیل سبد سهام توسط شرکت واسطه‌گر انجام می‌دهند.

مقایسه کد بورسی و کد prx
مقایسه کد بورسی و کد prx

تفاوت کد بورسی و کد PRX در یک نگاه

کد بورسیکد PRX
شناسه برای سهام فردی که در بورس ثبت شده‌اندشناسه منحصربه‌فرد برای سرمایه‌گذارانی که از سبد سهام استفاده می‌کنند
متغیر است و وابسته به بورس و سهم است.با حروف “prx” آغاز می‌شود
برای شناسایی و معامله سهام خاص استفاده می‌شودبرای پیگیری فعالیت‌های سرمایه‌گذار و مدیریت پرتفوی
معامله مستقیم سهام را تسهیل می‌کندامکان سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سهام را به کمک صندوق‌های سبد گردانی فراهم می‌کند

نکته: برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در مورد کد PRX و سرمایه‌گذاری‌های بورسی با یک شرکت سبد گردان معتبر مشورت کنید یا با سازمان بورس تماس بگیرید.

نحوه دریافت کد PRX

افراد برای دریافت کد PRX ابتدا باید در یک شرکت مدیریت سبد معتبر حساب باز کنند. این شرکت‌ها با مدیریت پرتفوی مشتریان خود، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس را تسهیل می‌کنند. فرآیند دریافت کد PRX شامل مراحل زیر است:

 1. تحقیق کنید و یک شرکت سبدگردان قابل‌اعتماد را انتخاب کنید که با اهداف و ترجیحات سرمایه‌گذاری شما همسو باشد.
 2. با ارائه کلیه اطلاعات شخصی و مالی مورد نیاز، در شرکت سبدگردان انتخابی حساب باز کنید.
 3. مدارک لازم ازجمله قرارداد سبدگردانی که منوط به تایید سازمان بورس خواهد بود را تکمیل کنید.
 4. پس از تایید قرارداد سبدگردانی، سازمان بورس یک کد PRX منحصر به شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار اختصاص می‌دهد که با حروف “prx” شروع می‌شود.

توجه به این نکته ضروری است که کد PRX برای هر سرمایه‌گذار خاص است و به‌عنوان وسیله‌ای برای شناسایی هنگام انجام معاملات بازار سهام از طریق مدیران سبد کالا عمل می‌کند.

چگونه کد prx دریافت کنیم؟
چگونه کد prx دریافت کنیم؟

مزایا و اهمیت کد PRX

کد PRX چندین هدف مهم را در دنیای سرمایه‌گذاری‌های بورس انجام می‌دهد. به‌اتفاق اهمیت آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • شناسایی و ردیابی
 • مدیریت کارآمد پورتفولیو
 • معاملات ساده
 • دسترسی به خدمات تخصصی
 • سبد سهام اختصاصی
 • کاهش ریسک سرمایه‌گذاری
 • حمایت از سرمایه‌گذار
 • کنترل هیجانات در سرمایه‌گذاری
 • صرفه‌جویی در زمان
 • سوءاستفاده از تازه واردها
 • اعتبار قوی و آسایش خاطر

شناسایی و ردیابی

کد PRX به‌عنوان یک شناسه برای صندوق‌های سبدگردان نیز عمل می‌کند. به عبارت بهتر، کد بورسی prx هم سرمایه‌گذار و هم صندوق را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. این کد به سازمان‌های بورس اوراق بهادار اجازه می‌دهد تا تمام فعالیت شرکت‌ها و فاینانسرها را ردیابی و نظارت کنند؛ همچنین از شفافیت و انطباق با الزامات نظارتی و چارچوب قانونی اطمینان حاصل می‌کنند.

مدیریت کارآمد پورتفولیو

با استفاده از کد PRX، مدیران سبد می‌توانند به‌طور مؤثر سبدهای مشتریان خود را مدیریت کنند. آن‌ها می‌توانند سرمایه‌گذاری‌ها، فعالیت‌های خریدوفروش، و عملکرد کلی پرتفوی هر سرمایه‌گذار را دنبال کنند و از بازده بهینه و مدیریت ریسک مطمئن شوند.

معاملات ساده

سرمایه‌گذاران دارای کد PRX می‌توانند به‌راحتی معاملات بازار سهام را از طریق شرکت سبدگردان انتخابی خود انجام دهند. این کد به‌عنوان یک نقطه مرجع عمل می‌کند و امکان خرید و فروش یکنواخت را بدون نیاز به دخالت مستقیم در بازار فراهم می‌کند.

دسترسی به خدمات تخصصی

کد PRX به سرمایه‌گذاران امکان دسترسی به خدمات تخصصی ارائه‌شده توسط مدیران سبد را می‌دهد. این خدمات شامل تحقیقات بازار، تجزیه‌وتحلیل و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری شخصی‌سازی‌شده متناسب با اهداف مالی سرمایه گذار است.

سبد سهام اختصاصی

شما می‌توانید با توجه به بینش شخصی، زمان‌بندی اختصاصی، میزان ریسک‌پذیری و اهدافی که در استراتژی معاملاتی خود تعیین کرده‌اید، سبد سهام مورد نظر خود را انتخاب کنید؛ همچنین شرکت‌های سبدگردان موظف‌اند که این موارد را در نظر بگیرند.

به‌عنوان‌مثال، ممکن است یک سرمایه‌گذار پس از انجام تست ریسک پذیری و آگاهی از این که ریسک کمی را می‌تواند تحمل کند، از سبدگردان خود بخواهد که از سهام شرکت‌های پایه فرابورس در تشکیل سبد سرمایه‌گذاری خودداری کند؛ شرکت سبدگردان نیز باید این موضوع را رعایت کنند.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری

با دریافت کد prx افرادی که تمایلی به تحمل ریسک بازار بورس ندارند، مطابق با شخصیت و اهداف سرمایه‌گذاری خود، می‌توانند از طریق شرکت‌های سبد گردان سبد سهامی اختصاصی برای خود تشکیل دهند. این اقدام به‌طور قابل‌توجهی به کاهش ریسک در معاملات کمک می‌کند.

حمایت از سرمایه‌گذار

سیستم کد PRX با تنظیم و نظارت بر فعالیت شرکت‌های مدیریت سبد، حفاظت از سرمایه موجود در سبد را تضمین می‌کند. سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل‌ها و استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای را که مدیران سبد کالا باید رعایت کنند و از منافع سرمایه‌گذاران محافظت می‌کنند، اعمال می‌کنند.

کنترل هیجانات در سرمایه‌گذاری

با انتقال مدیریت سهام به سبدگردان‌ها و دریافت کد prx، معاملات توسط کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای انجام می‌شود. این افراد سالها آموزش دیده‌اند که در فراز و نشیب‌های بازار بورس، هیجانات خود را کنترل کنند و تصمیماتی بر اساس تحلیل‌های منطقی و محاسباتی خود بگیرند.

درصورتی‌که یک سرمایه‌گذار تازه‌وارد ممکن است بر اساس هیجانات موجود در بازار تصمیم به خرید و فروش سهام خود بگیرد و پس از مدتی از تصمیم خود پشیمان شود. به عبارت بهتر کد prx بورس به معنای پیشگیری از رفتارهای غیرمنطقی مانند توجه به شایعات و عملیات خرید و فروش غیرمنطقی است.

صرفه‌جویی در زمان

فعالیت روزانه در بورس زمان زیادی طلب می‌کند. چرا که نیاز به تجزیه‌وتحلیل‌های فراوانی از انواع سهام دارد. به‌این‌ترتیب اگر یک نفر فقط برای خود زمان صرف کند و تحلیل انواع سهام را بررسی کند، ساعات زیادی را مشغول تحلیل‌های منطقی و ریاضی خواهد بود. درصورتی‌که با دریافت کد prx برای سبدگردانی، این زمان را به افراد باتجربه و ماهر سپرده می‌شود.

این افراد تقریبا تمام سهام موجود در بورس را بررسی کرده، با هم تیمی حرفه‌ای خود گفتگو و هم‌افزایی داشته و بهترین سهام را برای خرید و فروش مشتریان خود انتخاب می‌کنند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران با اعتماد به صندوق‌های سبدگردانی میزان قابل‌توجهی در زمان صرفه‌جویی می‌شود.

سوءاستفاده از تازه واردها

این روزها در گوشه‌کنار فضای مجازی به‌صورت رایگان، انواع سیگنال و تحلیل برای فروش یا خرید سهام بورس ارائه می‌شود. برای فاینانسرهای تازه‌کار این سیگنال‌ها می‌تواند بسیار آسیب‌زا و پرخطر باشد. درصورتی‌که باوجود کد prx سوءاستفاده از سرمایه‌گذاران تقریباً به صفر می‌رسد؛ چراکه سرمایه‌گذاران به‌صورت منطقی در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اعتبار قوی و آسایش خاطر

کد prx از سوی سازمان بورس صادر می‌شود. این یعنی تمام نگرانی‌های سرمایه‌گذاران ازجمله اعتبار قرارداد و شرکت‌های سبدگردان کاهش می‌یابد و اطمینان بیشتری به آن‌ها داده می‌شود. این به معنای تضمین وضعیت قانونی این شرکت‌ها است.

مزایای کد بورسی prx
مزایای کد بورسی prx

کلام آخر

کد PRX نقش مهمی در سرمایه‌گذاری بورس اوراق بهادار ایفا می‌کند؛ به‌ویژه برای سرمایه‌گذارانی که از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق سبدگردانی سهام را انتخاب می‌کنند.

کد PRX به‌عنوان یک شناسه منحصربه‌فرد عمل می‌کند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد از تخصص و خدمات تخصصی ارائه‌شده توسط این شرکت‌ها بهره‌مند شوند. با درک کد PRX و ارتباط آن در بازار سهام، سرمایه‌گذاران می‌توانند تصمیمات آگاهانه بگیرند و فعالانه در دنیای سرمایه‌گذاری‌های بورس شرکت کنند.

سؤالات متداول

۱. آیا کد PRX همان کد بورسی است؟

خیر؛ کد PRX یک شناسه منحصربه‌فرد است که به‌طور خاص به سرمایه‌گذارانی که از طریق صندوق‌ها، سبد سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنند اختصاص داده‌شده است. کد بورسی به فردی اشاره دارد که به‌طور مستقیم در معاملات بورس ورود می‌کند.

۲. دریافت کد PRX پس از افتتاح حساب در یک شرکت مدیریت سبد چقدر طول می‌کشد؟

فرآیند دریافت کد PRX معمولا چند روز طول می‌کشد. این زمان شامل تکمیل مدارک لازم و انتظار تایید سازمان بورس است.

۳. آیا می‌توانم پس از دریافت کد PRX شرکت مدیریت سبد خود را تغییر دهم؟

بله؛ اگر تصمیم دارید استراتژی سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهید یا ارائه‌دهنده خدمات دیگری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید شرکت مدیریت سبد خود را تغییر دهید. اما، باید مراحل لازم و مدارک مورد نیاز شرکت جدید را دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا