آشنایی با مخارج سرمایه‌ای (CapEx)

تعریف مخارج سرمایه‌ای

اصطلاح CapEx اختصاریافته‌ی Capital Expenditures است که به هزینه‌های صرف‌شده توسط یک شرکت در دارایی‌های فیزیکی مانند ساختمان و تجهیزات اشاره دارد. مخارج سرمایه‌ای از این لحاظ که نمی‌توان آنها را برای مقاصد مالیاتی از درآمدهای شرکت کسر کرد با سایر هزینه‌ها متفاوت است. در عوض ارزش مخارج سرمایه‌ای به دارایی‌های شرکت اضافه می‌شود که البته این ارزش به صورت سالانه از طریق هزینه‌های استهلاک کاهش می‌یابد.

اهمیت مخارج سرمایه‌ای چیست؟

کپ‌اکس بخش مهمی از جریان نقدی سرمایه‌گذاری یک شرکت را تشکیل می‌دهد. تجهیزات فیزیکی در بسیاری از صنایع نقشی حیاتی در تولید محصولات دارند. برای مثال یک کارخانه فولادسازی بدون کوره قادر به تولید فولاد نیست. این نوع کارخانه‌جات به صورت سالانه نیاز دارند که مخارجی را برای جایگزینی یا تعمیرات تجهیزات قدیمی و یا خرید تجهیزات جدید برای توسعه فعالیت‌های خود صرف کنند. این مخارج جریان نقدی شرکت را کاهش می‌دهند.

سرمایه‌گذاران برای جریان نقدی آزاد شرکت‌ها، یعنی همان وجه نقد باقیمانده در شرکت پس از کسر مخارج سرمایه‌ای و جریان نقدی عملیاتی اهمیت بالایی قائل هستند. جریان نقدی آزاد نشانگر وجه نقدی است که یک شرکت پس از کنار گذاشتن وجه نقد مورد نیاز برای حفظ یا توسعه دارایی‌های خود قادر به ایجاد آن است.

برخی سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها یا صنایعی که هر ساله نیاز به مخارج سرمایه‌ای بالایی دارند اجتناب می‌کنند. سرمایه‌گذاران نه تنها برای تشخیص کارایی یا عدم کارایی یک شرکت نسبت به رقبای خود باید کپ‌اکس شرکت‌ها را مورد بررسی قرار دهند، بلکه می‌توانند از آن برای تشخیص اینکه یک شرکت در حال حاضر به مواردی نظیر سرمایه‌گذاری کمتر از حد کارایی دچار است یا خیر و یا اینکه آیا پتانسیل کاهش بیشتر کارایی، حاشیه سودهای پایین‌تر و نیاز به مخارج سرمایه‌ای بیشتر در آینده را دارد یا خیر استفاده کنند.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا