آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطمئن هستند؟

گرچه مسیر خلق ثروت از ازل تا ابد برای همه وجود داشته و دارد، اما باتوجه به اوضاع سخت اقتصادی کشور در سال‌های اخیر، پیدا کردن این مسیر شاید کمی چالش‌برانگیز شده باشد. با این حال، باوجود صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن و به‌طورکلی بازی با سرمایه همواره یکی از ثروت‌سازترین مسیرها برای مردم ایران به شمار می‌رود.

بااین‌وجود به دلیل نوسانات بازارهایی مانند: نرخ ارز، بازارهای آنلاین، بازار مسکن، فلزات گران‌بها و… هنوز هم نگرانی‌هایی برای سودآوری وجود دارد. از طرفی دیگر رشد سرسام‌آور نرخ تورم و ورشکستگی برخی از مؤسسات مالی اعتباری، اعتماد مردم و کاربران را تحت تأثیر قرار داده و شرایط سرمایه‌گذاری را سخت‌تر کرده است. 

اما آیا صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن، می‌تواند راه چاره باشد؟ آیا می‌توان تحلیل بازارهای مالی را به کس دیگری سپرد و با خیال راحت به تماشای نوسانات نشست؟ آیا امنیت صندوق‌های فعال در بازار مالی به‌اندازه‌ای هست که بتوان به آن‌ها اعتماد کرد، یا اینکه هنوز هم سپرده‌گذاری در بانک آسان‌ترین مسیر خلق ثروت محسوب می‌شود؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

صندوق سرمایه گذاری مطمئن
صندوق سرمایه گذاری مطمئن

امنیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری

همانند بانک‌ها و سایر نهادهای مالی اعتباری، صندوق‌های سبدگردان نهادهایی مالی هستند که به‌طور مستقل تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. این صندوق‌ها به کمک تحلیلگران حرفه‌ای و محققان زبده خود، با جمع‌آوری سرمایه مردم و سپرده‌گذاری آن در بازارهای مختلف، به‌صورت مشارکتی، سودهای به‌دست‌آمده را به‌اندازه سهم هرکس تقسیم کرده و درصد بسیار کوچکی به‌عنوان پاداش خود برمی‌دارند.

تمام اقشار مردم ایران، به‌صورت حضوری، آنلاین یا حتی تلفنی می‌توانند دارایی‌های خود را در این صندوق‌ها به امانت گذاشته و با کمترین ریسک ممکن، بیشترین بهره‌وری و سوددهی را کسب کنند. در این صندوق‌ها می‌توان در سبدهای دارایی انعطاف‌پذیر شامل اوراق بهادار یا سهام، سرمایه‌گذاری کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن چه مزایایی دارد؟

ازآنجایی‌که روزانه میزان دارایی تمام صندوق‌های سبدگردان در کشور رو به افزایش بوده، نمی‌توان عدد مشخصی برای اعتبار صندوق‌های بازار مالی کل کشور در نظر گرفت؛ اما آخرین آمارها نشان می‌دهد که این عدد از صد و شصت هزار میلیارد تومان فراتر رفته است.

این عدد حامل یک خبر خوب است؛ خبری که نشان می‌دهد اعتماد کلی مردم برای خلق ثروت از صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن رو به بازگشت است. به همان اندازه که اعتبار صندوق‌های بازار مالی فراتر رود، تاثیر افزایش نرخ تورم بر امرار معاش مردم کمتر و کمتر می‌شود.

مزایای صندوق سرمایه گذاری
مزایای صندوق سرمایه گذاری

در ادامه برخی از مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را بررسی می‌کنیم. این مزایا شامل موارد زیر است:

  1. نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری
  2. سرعت بالای نقدشوندگی
  3. ریسک کم و سوددهی بالا
  4. مدیریت دارایی‌ها به‌صورت حرفه‌ای
  5. امنیت صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن
  6. گزینه‌های بالا برای انتخاب
  7. ورود به بازارهای بزرگ با سرمایه اندک
  8. صرفه‌جویی در زمان
  9. عدم کلاهبرداری صندوق‌های سرمایه‌گذاری

۱. نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری

همان‌طور که گفته شد؛ این صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت دارند. این نکته به این معناست که این نهادها درست به‌اندازه بانک‌ها قابل‌اعتماد بوده و دارای پشتوانه قوی هستند. چراکه نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط مأموران سازمان بورس، به‌صورت دقیق بررسی‌شده و اطلاعات به‌صورت کاملا محرمانه در اختیار سازمان بورس قرار می‌گیرد.

۲. سرعت بالای نقدشوندگی

یک صندوق، برای آغاز به کار نیاز به مجوز از طرف سازمان بورس دارد تا در فهرست صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس قرار بگیرد. غالباً برای دریافت این مجوز باید نقدشوندگی صندوق تضمین شود.

غریب به‌اتفاق اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس، تضمین نقدشوندگی توسط بانک‌ها و سایر بیمه‌ها انجام‌شده؛ این امر یعنی، نه‌تنها امکان نقد نشدن سرمایه در یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن وجود ندارد، بلکه متقاضیان و تمام سرمایه‌داران از سرعت بالای نقدشوندگی سرمایه خود اطمینان خاطر داشته باشند.

از طرفی، سرمایه‌گذاری در بازارهایی مانند بازار خودرو و یا حتی بازار مسکن، سرعت نقدشوندگی بالایی ندارد. بنابراین اگر یک سرمایه‌گذار نیاز به‌نقد کردن سریع سرمایه خود داشته باشد، احتمال اینکه تا چند روز یا حتی چندین ماه در سردرگمی و انتظار به سر ببرد، وجود دارد؛ اما یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن در صورت دریافت درخواست می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از چند دقیقه تا چند ساعت، سرمایه را به‌صورت نقد در اختیار متقاضی خود قرار دهد.

۳. ریسک کم و سوددهی بالا

پیش‌ازاین به این نکته اشاره شد که یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن برای ارائه خدمات بهتر از تحلیلگران حرفه‌ای و پژوهشگران مالی خبره استفاده می‌کند. از طرفی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس باید رزومه و اطلاعات تک‌تک کارمندان خود را به مأموران سازمان بورس تسلیم کرده و تاییدیه فعالیت کارمندان خود را دریافت کنند.

این تأییدیه‌ها نشان می‌دهد که فرد موردنظر صلاحیت خلق ثروت با سرمایه مردم را داشته و صندوق را متعهد می‌کند که سرمایه‌گذاران را به سود برساند. به همین ترتیب، می‌توان یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن را مسیری برای خلق ثروت با ریسک کم و سوددهی بالا دانست.

۴. مدیریت دارایی‌ها به‌صورت حرفه‌ای

در یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن، پلتفرم‌هایی با تعامل بالا طراحی شده‌اند. پلتفرم‌هایی که تمام دارایی‌ها و سهام موجود در سبد را، با ذکر تمام جزئیات نمایش می‌دهند. فرد متقاضی می‌تواند در هر لحظه شاهد نوسان اعتبار دارایی خود باشد. همچنین با فشردن چند کلیک ساده می‌تواند تمام دارایی‌های خود را مبادله یا معامله کرده و یا از مشاورین صندوق سرمایه‌گذاری مذکور مشورت بگیرد.

۵. امنیت صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن

یکی از مهمترین ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری، امنیت بالای آن‌هاست. نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، به‌واسطه تلاش و تمرکز ماموران این سازمان بر روی صندوق‌ها، امنیت فوق‌العاده‌ای برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده و بد نیست بدانید که حتی اطلاعاتی که ماموران به سازمان بورس ارائه می‌دهند نیز تحت تدابیر شدید امنیتی است؛ اطلاعاتی نظیر اعتبار صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گزارشات از ثبت‌اسناد، صورت‌حساب و اطلاعات افراد، صورت‌های مالی و …

۶. گزینه‌های بالا برای انتخاب

یکی از جذاب‌ترین مزایای یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن، قدرت انتخاب و داشتن گزینه‌های بالا برای سپرده‌گذاری است. به قول قدیمی‌ها “همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذار”؛ غالبا اکثر افراد تازه‌وارد به دنیای بازار مالی، توانایی چندانی برای تقسیم دارایی و سرمایه‌گذاری در بازارهای متفاوت را ندارند؛ اما با ورود به یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن، می‌توان در انواع بازارهای مالی با کمترین ریسک ممکن فعالیت داشت و بیشترین سود را کسب کرد.

۷. ورود به بازارهای بزرگ با سرمایه اندک

معمولا برای ورود به بازارهای بزرگ مانند بازار خودرو، بورس، مسکن یا فلزات گران‌بها سرمایه‌های بزرگی نیاز است؛ اما برخی از صندوق‌های سبدگردان، این امکان را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده‌اند تا با مبالغ بسیار اندک بتوان به این بازارها ورود کنند.

۸. صرفه‌جویی در زمان

با اعتماد به یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن می‌توان در هزینه و زمان به‌طور قابل‌توجهی صرفه‌جویی کرد. برای ورود به بازارهای مختلف پیش‌نیازهایی وجود دارد که حتما کاربر باید از آن‌ها مطلع باشد؛ مثلا برای ورود به بازار بورس، نیاز به یادگیری مهارت‌های تحلیلی، تکنیک‌های معامله‌گری و… است.

یادگیری این اطلاعات نیازمند سرمایه و زمان برای آموزش بوده و فرد باید تا حدی کسب‌وکار فعلی خود را رها کند. درصورتی‌که با کمترین دانش ممکن می‌توان در یک صندوق سپرده‌گذاری کرد و به خلق ثروت مشغول شد.

۹. عدم کلاهبرداری صندوق‌های سرمایه‌گذاری

اتفاقاتی که برای موسسات مالی اعتباری افتاد و سرمایه بسیاری از مردم را به نابودی کشاند، موجب شد که اعتماد اجتماعی به صندوق‌های سبدگردان نیز از بین برود. حتما به این نکته توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی امکان سرقت، کلاهبرداری یا ورشکستگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

در بازارهایی مانند بازار مسکن و فلزات گران‌بها امکان سرقت و کلاهبرداری وجود دارد. اما با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تحت نظارت سازمان بورس هستند، کوچک‌ترین حرکت مشکوکی بلافاصله تشخیص داده‌شده و از آن جلوگیری خواهد شد.

جدول مزایای صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن

به‌طور خلاصه می‌توان مزایا و اهمیت یک صندوق در یک جدول به شرح زیر ارائه کرد.

مزایای صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن
نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاریصندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس هستند و از پشتیبانی سازمان‌های بیمه و برخی بانک‌ها بهره می‌برند.
سرعت ‌بالای نقد شوندگیصندوق‌ها به علت پشتیبانی قوی خود، به‌راحتی می‌توانند نقدینگی درخواستی متقاضیان را فراهم کنند.
ریسک کم و سوددهی بالامتخصصین و تحلیلگرهای زبده در صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند بیشترین سوددهی به همراه کمترین ریسک را به ارمغان بیاورند.
مدیریت دارایی‌ها به‌صورت حرفه‌اینرم‌افزارها و پلتفرم‌هایی با تعامل بالا طراحی‌شده که به کاربران و سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا علاوه بر معامله یا مبادله، در هر لحظه شاهد نوسانات باشند.
امنیت بالابه دلیل نظارت سازمان بورس، امنیت صندوق‌ها بسیار بالاست.
گزینه‌های بالا برای انتخابوجود چند سبد و چند بازار برای ورود به بازارهای مالی می‌تواند برای بسیاری از سرمایه‌داران جذاب باشد.
ورود به بازارهای بزرگ با سرمایه اندکبه لطف صندوق‌های بازار سرمایه، هیچ‌گونه نیازی به سرمایه‌های بزرگ برای ورود به بازارهایی مانند بازار مسکن وجود ندارد.
صرفه‌جویی در زمانبرای سرمایه‌گذاری و ورود به بازارهای مالی نیازی به داشتن اطلاعات و دانش فنی وجود ندارد و سرمایه‌گذاری در صندوق می‌تواند مشکل‌گشا باشد.
عدم کلاهبرداری صندوق‌های سرمایه‌گذاریدر یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن اتفاقاتی مانند کلاهبرداری بازارهای مالی یا موسسات مالی و اعتباری نخواهد افتاد

صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن چه معایبی دارد؟

معایب یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن بیشتر متوجه تحلیلگران و پول‌بازان حرفه‌ای است تا سایر افراد عادی. در ادامه برخی از معایب سرمایه‌گذاری در یک صندوق را بررسی می‌کنیم.

معایب صندوق سرمایه گذاری
معایب صندوق سرمایه گذاری

۱. عدم اعتماد به تحلیل‌ها

مزایایی مانند وجود تحلیلگران حرفه‌ای در یک صندوق، ممکن است برای سرمایه‌بازان حرفه‌ای چندان جذاب نباشد. چرا که این افراد به تحلیل‌های خود بیشتر از سایر تحلیل‌ها ایمان دارند؛ به همین دلیل آنها سرمایه‌گذاری در سهام یا بازار موردعلاقه یا تفکر خود را پیاده‌سازی می‌کنند.

۲. کارمزد و هزینه‌ها

وجود مقوله کارمزد و هزینه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری کاملا منطقی است. هرچند که میزان کارمزدها و هزینه‌ها میان صندوق‌ها متفاوت است، اما برای افراد حرفه‌ای که خود توانایی تحلیل بازارهای مالی را دارند، پرداخت کارمزد چندان خوشایند نیست.

جدول معایب صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن

اگر بخواهیم در یک نگاه معایب یک صندوق سبدگردانی را ببینیم، جدولی به شکل زیر خواهد بود.

معایب صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن
عدم اعتماد به تحلیل‌هاتحلیل‌گران حرفه‌ای تمایل چندانی به ورود و سپرده‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن را ندارند.
کارمزد و هزینه‌هاوجود کارمزدها می‌تواند برای تحلیل‌گران حرفه‌ای، آزاردهنده باشد.

کلام آخر

پس از سقوط برخی مؤسسات مالی و اعتباری، اعتماد مردم نیز به سایر مؤسسات بازار مالی نیز کمرنگ شد؛ اما آمارها نشان می‌دهند که اعتماد مردم هنوز به یک صندوق سرمایه‌گذاری مطمئن از بین نرفته است. در این متن تلاش شد تا یکی از مسیرهای فراموش‌شده خلق ثروت، به نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس را به شما عزیزان معرفی شود. مسیری که علاوه بر جلو بردن چرخ اقتصاد کشور، سفره اکثر مردم کشور را، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم پر می‌کند.

صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس
صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس

سوالات متداول

۱. می‌توان به صورت دلخواه هر سهمی را در یک صندوق بازار مالی خرید؟

بله، می‌توان توجهی به هشدارها یا مشورت صندوق‌ها نکرد و هر خرید و فروشی را انجام داد.

۲. آیا تحلیل‌های صندوق‌های مالی احتمال خطا دارد؟

هر تحلیل‌گری ممکن است خطا کند؛ اما تحلیل صندوق‌ها، خطای بسیار کمتری دارد.

۳. کارمزد صندوق‌های بازار مالی چقدر است؟

هر صندوق کارمزد متفاوتی دریافت می‌کند، اما معمولا این کارمزدها حدودا بین ۰/۰۰۲ تا ۰/۰۰۹ از هر سهم است.

 

منابع:
investopedia.com
cleartax.in

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا