آشنایی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، یکی از انواع سرمایه‌گذاری است که می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری فردی، صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) انجام شود. صندوق درآمد ثابت معمولا جزو دسته صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که پرتفوی متنوعی از اوراق بهادار، همچون اوراق قرضه دولتی و شرکتی، گواهی سپرده، اوراق قرضه بانکی و غیره را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.

این صندوق‌ها ریسک‌گریز هستند و درآمد معقول و ثابتی را برای سرمایه‌گذار تولید می‌کنند. در این مقاله، بیشتر با صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و نوع عملکرد آنها آشنا می‌شویم.

صندوق درآمد ثابت چیست؟
صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت چیست؟

سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟

سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت (Fixed Income)، یکی از انواع سرمایه‌گذاری صندوق مشترک (Mutual Funds) است که از طریق اوراق بهادار سود ثابت مانند اوراق قرضه، اوراق قرضه دولتی و سپرده‌های بانکی انجام می‌شود. صندوق درآمد ثابت که به صندوق اوراق قرضه (Bond Funds) نیز شناخته می‌شوند، معمولا برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال درآمد ثابت ماهانه یا سالانه با ریسک کم هستند، طراحی شده‌اند.

پرتفوی صندوق درآمد ثابت توسط مدیران مالی حرفه‌ای صندوق، که کارشان انتخاب و آنالیز اوراق بهادار برای سرمایه‌گذاری است، به شکل فعالی مدیریت می‌شود. این مدیران تلاش می‌کنند تا درآمد صندوق را با توجه به ریسک و اهداف سرمایه‌گذاران، بهینه و افزایش دهند.

سرمایه‌گذاری با درآمد ماهیانه
سرمایه‌گذاری با درآمد ماهیانه

معرفی صندوق‌های درآمد ثابت

صندوق درآمد ثابت، به طور کلی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که تا تاریخ سررسید به سرمایه‌گذاران، سود ثابت یا سود سهام پرداخت می‌کند. در تاریخ سررسید، اصل پول سرمایه‌گذاری شده به سرمایه‌گذار بازپرداخت می‌شود. اوراق قرضه دولتی و شرکتی، رایج‌ترین دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود.

برخلاف سهام که ممکن است هیچ جریان نقدی به سرمایه‌گذاران پرداخت نشود، یا اوراق بهادار درآمد متغیر که در آن، پرداخت‌ها بر اساس معیارهای خاصی تغییر می‌کند، پرداخت در صندوق درآمد ثابت از قبل پیش‌بینی شده و ثابت است.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که به دنبال سود ثابت و کم ریسک با یک پرتفوی متنوع هستند. نرخ سود اختصاص داده شده به سبد صندوق درآمد ثابت، به نوع و سبک سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد.

برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک درآمد ثابت نیز امکان متنوع کردن سبد سرمایه‌گذاری با ترکیب محصولات و سهام درآمد ثابت را مهیا می‌کنند که توسط مدیریت فعال مدیران صندوق، کنترل می‌شوند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت مانند صندوق صخره سرمایه و دانش، یکی از بهترین راه‌های برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بورس است.

سرمایه گذاری کم ریسک
کدام یک از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تر است؟

نحوه سرمایه‌گذاری و بازدهی صندوق درآمد ثابت

شرکت‌ها و نهادهای دولتی، اوراق قرضه را برای تامین مالی عملیات روزانه و پروژه‌های بزرگ خود، منتشر می‌کنند. صندوق درآمد ثابت، به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد تا پول لازم برای تامین مالی شرکت‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی را وام داده و بر اساس یک نرخ بهره مشخص، سود دریافت کنند. اصل سرمایه نیز در تاریخ سررسید به او بازپرداخت می‌شود و سود خود را در دوره‌های یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه یا یکساله دریافت می‌کنند.

برای مثال، صندوق درآمد ثابت ممکن است اوراق قرضه ۵ درصدی را با قیمت ۱ میلیون که سررسید ۲ ساله دارد را منتشر کند. سرمایه‌گذار، این اوراق قرضه را به قیمت ۱ میلیون تومان می‌خرد و تا پایان ۲ سال نیز بازپرداخت اصل سرمایه انجام نمی‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت مورد نظر، در طول دو سال، پرداخت بهره را بر اساس نرخ ۵ درصد در سال انجام می‌دهد؛ این یعنی شما در مدت ۲ سال، هر سال ۵۰ هزار تومان دریافت می‌کنید و در پایان سررسید دو ساله، اصل سرمایه نیز به شما پرداخت خواهد شد.

انواع صندوق درآمد ثابت چیست؟

رایج‌ترین نمونه اوراق بهادار با درآمد ثابت، اوراق قرضه دولتی و شرکتی است. این اوراق توسط نهادهای دولتی، بانک‌ها و شرکت‌های غیردولتی، برای تامین مالی فعالیت‌های روزانه و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ آنها منتشر می‌شود.

سرمایه‌گذاری درآمد ثابت به شکل فردی با خرید مستقیم اوراق بهادار قرضه، صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله (ETF) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در دسترس متقاضیان قرار دارد. انواع صندوق درآمد ثابت معمولا در دسته صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با پرتفوی متنوع از چندین اوراق قرضه قرار می‌گیرند.

سرمایه‌گذارانی که به دنبال اضافه کردن اوراق قرضه با درآمد ثابت به پرتفوی خود هستند، گزینه‌های متنوعی را پیش رو دارند. امروزه بیشتر کارگزاران و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، دسترسی به طیف وسیعی از اوراق قرضه از خزانه‌داری و بانک‌ها گرفته تا اوراق قرضه شرکتی و دولتی را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند.

انواع سرمایه‌گذاری درآمد ثابت از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری زیر امکان پذیر است:

 1. صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت مشترک (Mutual funds)
 2. صندوق درآمد ثابت قابل معامله در بورس (ETF)

صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت مشترک (Mutual funds)

برای کسانی که نمی‌خواهند یا دانش و تجربه کافی در سرمایه‌گذاری اوراق قرضه فردی را ندارند، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، مناسب است. صندوق‌های مشترک، اوراق قرضه متنوعی را در یک پرتفوی به مشتری ارائه می‌دهند که هم ریسک سرمایه‌گذاری کاهش پیدا می‌کند و هم می‌توان نرخ بهره مناسب‌تری را با توجه به تنوع اوراق دریافت کرد.

شما می‌توانید در صندوق‌هایی همچون صندوق درآمد ثابت صخره، با مدیریت حرفه‌ای پرتفوی، جریان درآمد ثابت و بدون ریسک داشته باشید.

صندوق درآمد ثابت قابل معامله در بورس (ETF)

صندوق درآمد ثابت ETF، همانند صندوق مشترک عمل می‌کند، اما برای سرمایه‌گذار مقرون به صرفه‌تر و در دسترس‌تر است. ETFهای درآمد ثابت، ممکن است اوراق قرضه با شاخص‌های خاص را با سررسید متفاوت و متغیر دنبال کنند. این نوع صندوق درآمد ثابت، به راحتی قابل معامله در بورس است و سبد سرمایه‌گذاری آن با دارایی‌هایی همچون سهام و کالا نیز ادغام می‌شود.

سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به طور کلی، یک استراتژی محافظه‌کارانه برای فرار از ریسک بازار اوراق بهادار است که سود قابل پیش‌بینی و ثابتی را نصیب سرمایه‌گذار می‌کند. با توجه به ریسک کم این نوع سرمایه‌گذاری، بالطبع سود آن نیز نسبت به دیگر انواع سرمایه‌گذاری کمتر خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر مقاله ETF چیست؟ را مطالعه کنید تا با صندوق‌های قبال مطالعه بیشتر آشنا شوید.

صندوق درآمد ثابت قابل معامله در بورس ETF
صندوق درآمد ثابت قابل معامله در بورس ETF

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت

صندوق‌های درآمد ثابت می‌توانند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذارانی باشند که به دنبال درآمد ثابت و ریسک کم هستند. این صندوق‌‌ها پرتفوی متنوع از اوراق بهاداری همچون اوراق قرضه شرکتی و دولتی، گواهی سپرده و غیره را برای سوددهی ثابت به سرمایه‌گذار ارائه می‌کند.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت

به طور کلی برخی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ درآمد ثابت موارد زیر است:

 • تولید درآمد ثابت
 • ریسک پایین
 • ضمانت برگشت سرمایه
 • نقدینگی

تولید درآمد ثابت

صندوق‌های درآمد ثابت معمولا درآمد ثابتی را در طول عمر اوراق قرضه و بدهی به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند؛ این درآمد می‌تواند از طریق سود اوراق قرضه، بهره سپرده‌های بانکی یا سایر روش‌ها پرداخت شود. درآمد ثابت به سرمایه‌گذاران اجازه برنامه‌ریزی برای هزینه‌های خود را می‌دهد؛ همچنین همزمان ناشران اوراق قرضه، منابع مالی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.

ریسک پایین

صندوق‌های درآمد ثابت معمولا ریسک کمتری نسبت به سایر انواع سرمایه‌گذاری‌ها مانند سهام دارند. این به این دلیل است که اوراق بهادار با درآمد ثابت معمولاً نسبت به سهام باثبات‌تر هستند. پرداخت سود ثابت از اوراق بهادار و دارایی‌های با درآمد ثابت می‌تواند تا حدی زیان ناشی از کاهش قیمت سهام را پوشش دهد.

ضمانت برگشت سرمایه

سرمایه‌گذاری اوراق قرضه دولتی در صندوق‌ درآمد ثابت معمولا توسط دولت بیمه می‌شوند. همچنین، اوراق قرضه شرکتی که بیمه نمی‌شوند، توسط قابلیت مالی شرکت پایه پشتیبانی می‌شود و در صورت ورشکستگی و انحلال در مدت سرمایه‌گذاری اوراق قرضه، سهامداران اوراق قرضه در مقایسه با سهامداران عادی، ادعای بیشتری نسبت به دارایی‌های شرکت خواهند داشت.

نقدینگی

صندوق‌های درآمد ثابت معمولا نقدینگی بالایی دارند. این بدان معناست که سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی واحدهای خود را بفروشند و پول نقد خود را دریافت کنند.

معایب سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت

ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت نیز شامل موارد زیر است:

 • بازده پایین
 • ریسک نوسانات قیمت و نرخ بهره
 • هزینه‌های مدیریت

بازده پایین

صندوق‌های درآمد ثابت معمولا بازده کمتری نسبت به سایر انواع سرمایه‌گذاری‌ها مانند سهام دارند. این به این دلیل است که اوراق بهادار با درآمد ثابت معمولا بازده کمتری نسبت به سهام دارند.

ریسک نوسانات قیمت و نرخ بهره

صندوق‌های درآمد ثابت نیز ممکن است دچار نوسانات قیمت شوند. این بدان معناست که ارزش واحدهای صندوق ممکن است در طول زمان افزایش یا کاهش یابد. ریسک نرخ بهره و افزایش آن نیز ممکن است نرخ پرداختی اوراق قرضه را با تاخیر همراه کند که باعث می‌شود اوراق قرضه ارزش خود را در بازار اوراق ثانویه از دست دهد.

هزینه‌های مدیریت

صندوق‌های درآمد ثابت معمولا هزینه‌های مدیریتی دارند. این هزینه‌ها از سود سرمایه‌گذاران کسر می‌شود و می‌تواند بازده سرمایه‌گذاری را کاهش دهد.

در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا باید در صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید یا خیر، به اهداف و میزان ریسک‌پذیری شما بستگی دارد. اگر به دنبال درآمد ثابت و ریسک کم هستید، صندوق‌ درآمد ثابت می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هیچ سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیست و صندوق‌های درآمد ثابت نیز ممکن است دچار نوسانات قیمت شوند.

با انجام تست ریسک پذیری می‌توانید سطح ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز بودن خود را بسنجید و بهترین پیشنهادات را برای سرمایه‌گذاری دریافت نمایید.

صندوق‌های درآمد ثابت در چه اوراقی سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت در اوراق بهادار و دارایی‌های با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند. اوراق قرضه شرکتی و دولتی، اسناد خزانه، اوراق قرضه شهرداری‌ها و گواهی سپرده بخشی از اوراق بهادار با درآمد ثابت هستند.

بهترین صندوق درآمد ثابت، پرتفوی خود را با چندین اوراق قرضه با نرخ بهره مناسب و متنوع ایجاد می‌کند و با مدیریت حرفه‌ای خود برای سرمایه‌گذاران امکان کسب درآمد از این اوراق بهادار را فراهم می‌کند.

سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار درآمد ثابت
سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار درآمد ثابت

آشنایی با ویژگی‌های صندوق درآمد ثابت صخره

صندوق درآمد ثابت صخره یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق بهادار است که پرتفوی آن عمدتا شامل اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی، سپرده بانکی و سهام می‌شود. این صندوق توسط مدیران سرمایه‌گذاری حرفه‌ای مدیریت می‌شود و هر سرمایه‌گذار به ازای سرمایه‌گذاری در این صندوق گواهی سرمایه‌گذاری دریافت می‌کند.

صندوق درآمد ثابت صخره دارای اغلب مزایای سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است. این صندوق بر اساس امیدنامه و اساسنامه خود ویژگی و مزایای زیر را به سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد:

 • صرفه‌جویی در هزینه سرمایه‌گذار به واسطه تقسیم هزینه‌های بکارگیری نیروی‌های متخصص، آنالیز اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران
 • سرمایه‌گذاری مناسب، متنوع و کم ریسک به واسطه مدیریت حرفه‌ای صندوق و دسترسی او به حجم بالای سرمایه انباشت شده در صندوق
 • مدیر صندوق مواردی همچون دریافت سود سهام و کوپن اوراق بهادار و تصمیم گیری در خصوص مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌ها را از طرف سرمایه‌گذاران انجام می‌دهد.

سوالات متداول

۱. تفاوت اوراق بهادار نرخ ثابت با نرخ متغیر در چیست؟

اوراق قرضه نرخ ثابت، در مدت زمان سر رسید خود نرخ بهره یکسانی را پرداخت می‌کنند، اما پرداختی اوراق بهادار نرخ متغیر بر اساس نرخ‌های رایج در بازار تنظیم می‌شود.

۲. صندوق درآمد ثابت چقدر سودآور است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، نسبت به سرمایه‌گذاری سهام از سود کمتری برخوردارند، اما بر اساس ارزش دارایی صندوق و اوراق بهاداری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کند، نرخ بهره می‌تواند افزایش پیدا کند.

۳. ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق با درآمد ثابت بالا است؟

خیر، به طور کلی اوراق قرضه شرکتی و دولتی از ریسک پایینی برخوردارند و تنوع در پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت نیز ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا