صندوق‌های سرمایه‌گذاری اهرمی (Leveraged ETFs) چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی چیست؟

یک صندوق سرمایه‌گذاری اهرمی از ابزارهای مشتقه و بدهی برای بهبود ایجاد بازده نسبت به یک شاخص مبنا استفاده می‌کند. میزان تغییر روزانه در ارزش خالص دارایی‌های یک صندوق اهرمی نسبت به میزان تغییر روزانه شاخص مبنای آن بیشتر است.

به منظور ایجاد اهرم برای افزایش حجم سرمایه‌گذاری و تحقق بازده بیشتر، صندوق اهرمی از یک بانک یا یک شرکت سرمایه‌گذاری استقراض و یا به طور مرتب در قراردادهای آپشن و فیوچرز سرمایه‌گذاری می‌کند. صندوق اهرمی بسته به درجه اهرم خود دو برابر یا سه برابر کردن بازده خود نسبت به بازده شاخص مبنا را به‌عنوان هدف خود تعیین می‌کند.

مثالی از صندوق اهرمی

برای مثال الیزابت اقدام به خرید واحدهای یک صندوق اهرمی می‌کند که روی دو برابر کردن بازده شاخص اس اند پی هدف‌گذاری شده است و نسبت دو به یکِ مورد اشاره را در طی دوره فعالیت خود حفظ می‌کند.

او 100 دلار بابت هر یونیت صندوق می‌پردازد. در روز بعد که شاخص اس اند پی دو درصد رشد می‌کند، ارزش واحد صندوق الیزابت به 104 دلار می‌رسد. البته هزینه‌های مدیریت و معاملات در صندوق اهرمی می‌تواند قابل‌توجه باشد.

نسبت دو به یک اشاره‌شده می‌تواند تاثیر منفی نیز داشته باشد که آن را نسبت به صندوق‌های عادی ریسکی‌تر می‌سازد. اگر شاخص در روز نخست 2 درصد افت کند، ارزش واحد صندوق الیزابت فارغ از کارمزدها و هزینه‌های موجود، به 96 دلار کاهش می‌یابد.

ساز و کار صندوق اهرمی
ساز و کار صندوق اهرمی

صندوق اهرمی برای چه کسانی مناسب است؟

صندوق‌های اهرمی در کوتاه‌مدت ابزاری مناسب برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که توان تحمل ریسک بالای آن را دارند محسوب می‌شود. از آنجایی که صندوق‌های اهرمی برای حفظ نسبت اهرمی خود به صورت روزانه ریبالانس یا موازنه مجدد می‌شوند، در صورت وجود نوسان بالا در بازار در بلندمدت با کاهش ارزش دارایی‌های خود مواجه خواهند شد.

نکته قابل‌توجه دیگر این است که ارزش 100 دلار واحد صندوق الیزابت در صورت رشد 2 درصدی شاخص اس اند پی در روز اول و افت دو درصدی آن در روز دوم به همان 100 دلار اول برنمی‌گردد و معادل 99.84 دلار خواهد بود.

اگر می‌خواهید با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری آشنا شوید، مقاله انواع صندوق‌های سرمایه گذاری را مطالعه کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا