صندوق بازارگردانی چیست و چگونه کار می‌کند؟

امروزه، با حجم بالای معاملات و تغییر مداوم قیمت دارایی‌ها، ثبات معاملات بازار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در مواردی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد، بی‌ثباتی‌ها ظاهر می‌شود و قیمت دارایی دستخوش تغییرات زیادی می‌شود. برای جلوگیری از چنین شرایطی، طبقه خاصی از فعالان بازار، یعنی بازارگردان‌ها، وجود دارند که از طریق فعالیت‌های خود، از قیمت دارایی‌های مالی حمایت می‌کنند. در ادامه با ما همراه شوید تا با مفهوم صندوق بازارگردانی و اهمیت آن آشنا شوید.

صندوق بازارگانی
صندوق بازرگانی

صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی چیست؟

این نوع صندوق به منظور کاهش التهابات بازار و با هدف نقدشوندگی طراحی شده است و تنها افراد حقوقی خاصی مجاز به استفاده از آن هستند. در حقیقت هدف صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی، تعدیل بازار و کمک به ایجاد ثبات است.

مهم‌ترین مزیت صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی، نقدشوندگی بالاست. گفتنی است که در این صندوق‌ها تعداد واحدها محدود است و نحوه قیمت‌گذاری آنها نمی‌تواند به صورت آنی باشد. کارمزد در آنها بسیار پایین بوده و تمامی معاملات در آنها از مالیات نیم درصدی معاف هستند.

لیست صندوق‌های بازارگردانی

برخی از مهم‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی در جدول زیر ارائه شده است:

نام صندوقدامنه مظنه (درصد)مقدار حداقل سفارش انباشتهمیزان معافیت از حداقل سفارش انباشتهدوره بازارگردانی
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زاگرس4700,0007 میلیون واحد سرمایه‌گذارینامحدود
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای کیمیا زرین کاردان4150,0001 میلیون و 500 هزار واحد سرمایه‌گذارینامحدود
صندوق سرمایه‌گذاری طلای عیار مفید4120,0001 میلیون و 200 هزار واحد سرمایه‌گذارینامحدود
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای نهایت نگر4300,0003 میلیون واحد سرمایه‌گذارینامحدود
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای صبا4200,0002 میلیون واحد سرمایه‌گذارینامحدود
صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر طلای زرین آگاه4600,0006 میلیون واحد سرمایه‌گذارینامحدود
صندوق سرمایه‌گذاری گروه زعفران سحرخیز420,000500 هزار واحد سرمایه‌گذارینامحدود
صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای زرافشان امید ایرانیان450,000100 هزار واحد سرمایه‌گذارینامحدود

همان‌طور که در لیست صندوق‌های بازارگردانی مشاهده می‌شود، تمامی صندوق‌ها با دامنه مظنه مشابه و حداقل سفارش انباشته و معافیت متفاوت در دوره بازارگردانی نامحدود خدمات خود را ارائه می‌کنند.

چرا صندوق بازارگردانی مهم است؟

یک بازارگردان، با ارائه خدمات معاملاتی برای سرمایه‌گذاران و افزایش نقدینگی، در بازار اوراق بهادار مشارکت می‌کند. آنها به طور خاص پیشنهادات و درخواست‌هایی را برای یک اوراق بهادار خاص علاوه بر اندازه بازار آن ارائه می‌دهند. این افراد معمولاً برای کارگزاری‌های بزرگ کار می‌کنند که از تفاوت بین قیمت پیشنهادی و درخواستی، سود می‌برند.

به طور کلی، بازارگردان‌ها با حفظ کارایی معاملات خود در بازار، به مبادلات کمک می‌کنند. این امر باعث می‌شود که بازارگردانی برای بازارهای مالی بسیار مهم باشد. اگر بازارگردانان را خارج کنیم، معاملات زیادی در بازار انجام نمی‌شود. به همین دلیل است که بازارگردانان بخشی جدایی‌ناپذیر از زیرساخت‌های بازار هستند. علاوه بر این، انتظار می‌رود تا زمانی که مردم به تجارت دارایی‌های مالی ادامه دهند، تأثیر آنها ادامه خواهد داشت.

اهمیت صندوق بازارگردانی
اهمیت صندوق بازارگردانی

چگونه بازارگردانان سود کسب می‌کنند؟

این افراد برای خطر نگهداری دارایی‌ها جبران می‌شوند، زیرا ممکن است پس از خرید اوراق بهادار از فروشنده و قبل از فروختن آن به خریدار، شاهد کاهش ارزش آن باشند. در نتیجه، آنها معمولاً زیان فوق‌الذکر را روی هر اوراق بهاداری که پوشش می‌دهند، جبران می‌کنند.

برای مثال، زمانی که سرمایه‌گذار با استفاده از یک شرکت کارگزاری آنلاین، سهامی را جستجو می‌کند، ممکن است قیمت پیشنهادی ۱۰۰ هزار تومان و قیمت درخواستی ۱۰۰.۰۵ هزار تومان را مشاهده کند. این بدان معناست که کارگزار سهام را به قیمت ۱۰۰ هزار تومان خریداری می‌کند، سپس آن را به خریداران احتمالی به قیمت ۱۰۰.۰۵ هزار تومان می‌فروشد. از طریق معاملات با حجم بالا، این کار می‌تواند سود روزانه زیادی را به همراه داشته باشد. حقوق و مسئولیت‌های بازارگردان‌ها بر اساس مبادلات و نوع ابزار مالی که معامله می‌کنند، مانند سهام یا اختیار معامله، متفاوت است.

تأثیر صندوق بازارگردانی بر بازارها چقدر قابل توجه است؟

اهمیت صندوق بازارگردانی را نمی‌توان نادیده گرفت، زیرا آنها بخشی جدایی‌ناپذیر از هر بازار مالی هستند که تجارت الکترونیکی ابزارهای مالی در آن انجام می‌شود. این صندوق‌ها با تامین نقدینگی، نقش پایه‌ای را ایفا می‌کنند که بازار بر آن استوار است و ثبات آن به آن بستگی دارد.

به طور کلی، بازارگردانی فرآیند حفظ نقدینگی یک ابزار معاملاتی با ایجاد و قرار دادن همزمان سفارشات مختلف برای خرید و فروش به منظور حفظ گردش مالی لازم و در نتیجه تثبیت است. این فرآیند به این دلیل است که برای امکان‌سازی خرید یا فروش یک دارایی مالی، طرف دوم معامله همیشه باید در دسترس باشد. زمانی که پیشنهادات متقابل کافی نیست و بنابراین نقدینگی کافی برای حمایت از قیمت دارایی وجود ندارد، بازارگردان‌ها از نقدینگی آزاد برای متعادل کردن عرضه و تقاضا استفاده می‌کنند که به جلوگیری از تغییرات شدید قیمت و در نتیجه نوسانات بالا کمک می‌کند.

بهترین راه برای درک این موضوع، مقایسه بازار نقدینگی با بازار غیر نقدینگی است. فرض کنید مقداری پول نقد می‌خواهید، بنابراین تصمیم می‌گیرید چند صد سهم از یک سهام فناوری را بفروشید. بدون بازارگردان‌ها، شما باید منتظر بمانید (و امیدوار باشید) تا شخص دیگری سفارش خرید را با قیمت فروش شما در اسرع وقت انجام دهد، تا بتوانید پول را در حساب بانکی خود دریافت کنید.

بازارگردان‌ها کل بازار، از جمله سهام و گزینه‌ها را در شاخص‌های سهام رصد می‌کنند، که بسیاری از آنها در یک یا چند مکان از چندین محل مبادله و اجرا فهرست شده‌اند. از این رو، تفاوت بین قیمت پیشنهاد و درخواست معمولاً بسیار کم است. در نتیجه، این بازار کارآمد خواهد شد. فعالیت صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی تأثیر مستقیم و کاملاً اساسی بر خود بازار و سایر فعالان بازار دارد.

وظیفه صندوق بازارگردانی
وظیفه صندوق بازارگردانی

در ادامه چند مورد از اثراتی که هنگام فعالیت این صندوق‌ها ظاهر می شوند، آورده شده است.

  • کاهش نوسان قیمت
  • حفظ عرضه و تقاضا (نقدینگی)
  • حفظ حجم معاملات
  • میانجیگری بین خریداران و فروشندگان

کاهش نوسان قیمت

صندوق‌های بازارگردانی به کاهش نوسان قیمت کمک می‌کنند که منجر به قیمت‌گذاری منصفانه دارایی‌ها می‌شود. به عنوان مثال، هر دارایی داده شده دارای تفاوت بین بهترین پیشنهاد و بهترین درخواست است. در اینجا توجه به این نکته مهم است که نقدینگی پایین در بازارها منجر به گسترش گسترده قیمت پیشنهادی می‌شود. بنابراین، برای رهایی از وسعت شکاف پیشنهادی، بازارگردان‌ها وارد عمل شده و نقدینگی را در اختیار بازارها قرار می‌دهند.

حفظ عرضه و تقاضا (نقدینگی)

به لطف حضور این صندوق‌ها، هر فرد این امکان را دارد که هر دارایی مالی را در حجم مناسب با قیمت بازار خریداری یا بفروشد. هنگامی که عرضه و تقاضا به خوبی تعریف نشده باشد – تعداد پیشنهادات برای خرید یا فروش کم خواهد بود و فاصله بین بهترین قیمت‌ها می‌تواند به شدت بالا باشد. همچنین، زمانی که تمایلات بازار مبهم است، ممکن است اصلاً خریدار یا فروشنده‌ای در بازار وجود نداشته باشد. بنابراین، حضور بازارگردان‌ها به حفظ نقدینگی کمک می‌کند، که به هر شخص در معاملات اجازه می‌دهد همیشه خریدار یا فروشنده پیدا کند.

حفظ حجم معاملات

این صندوق‌ها، نقدینگی و ثبات قیمت را فراهم می‌کنند. در نتیجه احتمال توقف معاملات در بازار به دلیل عدم توانایی خرید یا فروش کمتر است. با توجه به این، گردش مالی (یا حجم) تجارت نیز پشتیبانی می‌شود. حجم معاملات بالا به فعالان بازار اجازه می‌دهد تا بلوک‌های بزرگی از دارایی‌ها، اعم از سهام عادی، ارزهای دیجیتال یا فارکس را به قیمت بازار بخرند یا بفروشند.

این به نوبه خود، یک صرافی یا کارگزار را برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند که معمولاً قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، حجم معاملات را هدایت می‌کنند. بورس یا کارگزار ممکن است به بازارگردان‌ها اختیارات ویژه‌ای برای حفظ حجم معاملات بدهد. بنابراین، بازارگردان می‌تواند سفارش‌های در حال انتظار را ببیند، سود بگیرد و ضرر را متوقف کند.

میانجیگری بین خریداران و فروشندگان

این عملکرد بازارگردانی به معنای فرآیند انجام کلیه معاملات در بورس فقط با مشارکت متخصصان است که مناسب بودن عملکرد خود را مشخص می‌کنند و سایر پارامترهای معامله را تعیین می‌کنند. چنین عملکردی می‌تواند در مواردی مفید باشد که لازم است اطمینان حاصل شود که معامله دقیقاً با قیمت تعیین شده بازار منعقد می‌شود و به طور کامل اجرا می‌شود.

نتیجه‌گیری

تصور بازار مالی بدون صندوق بازارگردانی غیرممکن است چرا که این صندوق ها ثبات بازار مالی را به طور کلی فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد از موقعیت های ناخوشایند که منجر به زیان‌های قابل توجه در نتیجه نوسانات بالای قیمت می‌شود جلوگیری کنید. یک بازارگردان همچنین به حفظ سطح نقدینگی مطلوب کمک می‌کند تا ریسک اسپرد (spread) گسترده و لغزش در معاملات را کاهش دهد.

سوالات متداول

1. چه کسانی قادر به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بازارگردانی هستند؟

سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها تنها برای افراد محدودی قابل دسترس است و تنها افراد حقوقی مجاز به سرمایه‌گذاری در آنها برای کمک به ثبات بازار هستند.

2. چرا صندوق‌های بازارگردانی اهمیت دارند؟

این نوع صندوق‌ها، برای حفظ نقدینگی و جلوگیری از نوسانات بازار بسیار مهم هستند.

3. آیا سرمایه گذاران می‌توانند به اطلاعات صندوق‌های بازارگردانی دسترسی داشته باشند؟

بله؛ اطلاعات این نوع صندوق‌ها به صورت کاملا شفاف به صورت گزارش‌های مالی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا