مفهوم صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری، یکی از رایج‌ترین استراتژی‌هایی است که توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران برای افزایش ثروت خود اتخاذ می‌شود. پس از یک دوره مشخص یا بسته به نیاز خود، می‌توانید به همراه بازده از صندوق خارج شوید.

با استراتژی خرید و نگهداری، سرمایه‌گذاران به امید رشد بلندمدت سرمایه‌گذاری‌های خود را برای مدت طولانی ادامه می‌دهند. سرمایه‌گذارانی که از خرید و نگهداری استفاده می‌کنند، بر اساس نوسانات بازار عمل نمی‌کنند. در عوض، آنها سهام خاصی را انتخاب می‌کنند و آنها را نگه می‌دارند. در ادامه با ما همراه شوید تا با مفهوم صدور و ابطال صندوق سرمایه‌گذاری آشنا شوید.

صدور و ابطال صندوق در سرمایه‌گذاری
صدور و ابطال صندوق در سرمایه‌گذاری

صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

دو نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال، شما می‌توانید واحد سرمایه خود را در صندوق، صدور یا سرمایه‌گذاری کنید و یا وجه خود را از صندوق خارج یا ابطال کنید. باید توجه داشت که صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها بر مبنای قیمت صدور و ابطال آن‌ها مشخص می‌شود.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری
انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

قیمت صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

یکی از مهم‌ترین روش‌های تعیین‌کننده ارزش واقعی قیمت واحدهای صندوق‌ها، ارزش خالص دارایی (NAV) است. ارزش خالص دارایی (NAV) نشان‌دهنده ارزش ذاتی هر سهم صندوق است. از جهاتی شبیه ارزش دفتری یک شرکت است.

NAV با تقسیم ارزش کل تمام وجوه نقد و اوراق بهادار موجود در پرتفوی صندوق، منهای هر بدهی، بر تعداد سهام موجود محاسبه می‌شود. در نتیجه، NAV یک صندوق به عنوان یک قاعده بعد از ساعات بازار تعیین می شود.

NAV بالاتر نشان‌دهنده سود است، در حالی که NAV کمتر نشان‌دهنده زیان صندوق در آن روز معین است. توجه شود که NAV بالاتر لزوماً بهتر از NAV پایین‌تر نیست. NAV یک نقطه مرجع برای ارزش هر سهم یک صندوق مشترک است، اما کیفیت یا عملکرد صندوق را تعیین نمی‌کند. هنگام ارزیابی مناسب بودن صندوق برای اهداف سرمایه‌گذاری خود، مهم است که اهداف، سابقه عملکرد و کارمزدهای صندوق را در نظر بگیرید.

بهترین زمان برای صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از اساسی‌ترین پارامترها برای تشخیص اینکه چه زمانی برای صدور و ابطال مناسب است، توجه به خالص ارزش دارایی یا NAV است. چنانچه خالص ارزش دارایی بالاتر از قیمت باشد، احتمالاً قیمت واحدهای صندوق به‌زودی صعودی می‌شود؛ چرا که صندوق زیر ارزش ذاتی خود مورد معامله قرار گرفته است. پس در چنین شرایطی درخواست ابطال و فروش واحدهای صندوق توصیه نمی‌شود. حال چنانچه خالص ارزش دارایی پایین‌تر از قیمت باشد، پس نشان‌دهنده آن است که قیمت روز واحدهای صندوق بیشتر از ارزش واقعی آن در حال معامله شدن است. بنابراین قیمت واحدهای صندوق کاهش می‌یابد که بهترین زمان برای ابطال واحدها است.

باید توجه داشت که زمان ابطال صندوق سرمایه‌گذاری همچنین به اهداف مالی و آستانه تحمل ریسک فرد سرمایه‌گذار بستگی دارد. اگر فرد برای اهداف بلندمدت خود سرمایه‌گذاری می‌کند، بهترین زمان برای ابطال، پس از رسیدن به اهداف مالی است. همچین نوع صندوق و بازار را باید در نظر گرفت. اگر بازار روند نزولی و نوسانی داشته باشد، در صندوق‌های درآمد ثابت ابطال کردن گزینه مناسبی برای فرد سرمایه‌گذار نیست. حال آنکه در صندوق‌های مختلط و صندوق‌های سهام روند نزولی بازار می‌تواند یک هشدار باشد و حتی احتمال از بین رفتن اصل سرمایه نیز وجود دارد.

از طرفی برای مشخص کردن بهترین زمان برای صدور و ابطال صندوق سرمایه‌گذاری باید نرخ شکست و ماندگاری را نیز در نظر داشت. برخی از صندوق‌ها دارای نرخ شکست و ماندگاری هستند. چنانچه فرد پیش از زمان معین شده اقدام به ابطال کند، مشمول جریمه ابطال صندوق سرمایه‌گذاری می‌شود. در برخی از صندوق‌ها جریمه ابطال صندوق سرمایه‌گذاری حدود یک تا پنج درصد است. بنابراین هنگام ابطال سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید سرمایه‌گذاران هزینه ابطال صندوق سرمایه‌گذاری را نیز در نظر داشته باشند. بنابراین صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شرایط نزولی بازار می‌تواند یک انتخاب عاقلانه باشد و برای مشخص کردن زمان ابطال واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید تمامی شرایط ذکر شده در بالا و همچنین هزینه ابطال صندوق سرمایه‌گذاری را در نظر داشت.

بهترین زمان برای صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری
بهترین زمان برای صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری

نحوه ابطال سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری

چنانچه سرمایه‌گذار قصد ابطال سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را داشته باشد می‌تواند به سایت صندوق یا شعب کارگزاری مراجعه کرده و سپس درخواست خود را ثبت نماید که نهایتا وجه سرمایه پس از اعمال هزینه ابطال به حساب سرمایه‌گذار واریز خواهد شد.

چگونه تصمیم بگیرم در کدام صندوق سرمایه‌گذاری کنم؟

نکاتی که برای تصمیم‌گیری درباره انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری باید به آن نوجه کرد عبارتند از:

  • به ریسک فکر کنید
  • رتبه‌بندی صندوق‌های مستقل را بررسی کنید
  • به هزینه‌ها توجه کنید
  • فقط به هزینه‌ها توجه نکنید
  • به ارقام عملکرد نگاه کنید
  • عمیق‌تر حفاری کنید

به ریسک فکر کنید

صندوق‌های مختلف سطوح ریسک متفاوتی دارند. در ابتدا تصمیم بگیرید که چقدر می‌خواهید ریسک کنید. به عنوان مثال، سهام بازارهای نوظهور معمولاً برای سرمایه‌گذارانی که آماده هستند برای دستیابی به بازدهی بالاتر شانس خود را انتخاب کنند، جذاب‌تر هستند. اکثر صندوق‌ها نشانه‌هایی از سطح ریسک را ارائه می‌دهند.

رتبه‌بندی صندوق‌های مستقل را بررسی کنید

هزاران صندوق توسط شرکت‌های مستقل رتبه‌بندی می شوند. این به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا کسانی را که بهترین پتانسیل را برای بازگشت ارائه می‌دهند شناسایی کنند.

به هزینه‌ها توجه کنید

سرمایه‌گذاری رایگان نیست. هزینه‌ها هر ساله برای اجرای وجوه شما کسر می‌شود. همچنین به پلتفرم مسئول نگهداری صندوق پرداخت خواهید کرد. هر کدام ساختار شارژ متفاوتی دارند. رقم هزینه‌های جاری، دقیق ترین معیار موجود از هزینه‌های سرمایه‌گذاری در یک صندوق است.

فقط به هزینه‌ها توجه نکنید

کارمزدها باعث بازدهی می‌شود، اما صرفاً بر اساس قیمت هدایت نشوید. انتخاب صندوق به دلیل داشتن کمترین هزینه می‌تواند یک اقتصاد کاذب باشد؛ زیرا بازده پس از هزینه‌ها مهم است. بهتر است برای صندوقی که در بلندمدت عملکرد بهتری دارد، کمی بیشتر بپردازید تا برای صندوقی که عملکرد ضعیفی دارد، پرداخت کمتری داشته باشید.

به ارقام عملکرد نگاه کنید

سوابق یک صندوق (بازدهی به دست آمده در سال‌های گذشته) نباید راهنمای سرمایه‌گذاری باشد، اما می‌تواند معیار مهمی برای اینکه آیا یک مدیریت ارائه کرده است یا خیر. چند راه برای بررسی وجود دارد: در برگه اطلاعات صندوق عملکرد ضعیف ثابت در مقایسه با بازدهی همتایان صندوق باید زنگ خطر را به صدا درآورد. همچنین گزارش‌های «ارزیابی ارزش» منتشر شده توسط تأمین‌کنندگان وجوه – وجوهی را که ارزش پایینی ارائه می‌دهند برجسته می‌کند و در وب‌سایت‌های جداگانه هر شرکت در دسترس است.

عمیق‌تر حفاری کنید

به‌روزرسانی ماهانه و سه ماهه وجوه را بخوانید. اینها نحوه سرمایه‌گذاری پول شما را توضیح می‌دهند و نگاهی به اقتصاد گسترده‌تر دارند. به‌روزرسانی‌ها معمولاً در وب‌سایت شرکت سرمایه‌گذاری منتشر می‌شوند – پلتفرم شما ممکن است لینک‌هایی را ارائه دهد.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری
انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری

آیا باید تمام پول خود را در یک صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاری کنم؟

قبل از سرمایه‌گذاری در هر صندوقی، ابتدا باید اهداف خود را برای سرمایه‌گذاری مشخص کنید. آیا هدف شما افزایش سرمایه بلندمدت است یا درآمد فعلی مهمتر است؟ آیا از این پول برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه استفاده می‌شود یا برای بازنشستگی که ده‌ها سال دیگر فاصله دارد؟ همچنین باید تحمل ریسک شخصی را در نظر بگیرید. آیا می‌توانید نوسانات چشمگیر در کارها را بپذیرید؟ یا سرمایه‌گذاری محافظه کارانه‌تر مناسب‌تر است؟ ریسک و بازده مستقیماً متناسب هستند، بنابراین باید میل خود را برای بازده در مقابل توانایی خود برای تحمل ریسک متعادل کنید. مهم است که ترکیبی متعادل از وجوه را در سبد خود در نظر بگیرید.

در نهایت باید به افق زمانی مورد نظر پرداخت؛ چه مدت می‌خواهید سرمایه‌گذاری را نگه دارید؟ آیا نگرانی نقدینگی در آینده نزدیک پیش‌بینی می‌کنید؟ صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هزینه‌های فروش دارند، و این می‌تواند در کوتاه‌مدت ضرر زیادی از بازده شما بگیرد. برای کاهش تأثیر این هزینه‌ها، یک افق سرمایه‌گذاری حداقل ۵ ساله ایده‌آل است. هنگام انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری باید چند فاکتور را در نظر بگیرید. از آنجا، نگاهی به هزینه‌ها و هزینه‌های کلی بیندازید. هر چه هزینه‌ها بیشتر باشد، بازدهی شما کمتر خواهد بود. عملکرد صندوق را در ۳، ۵ و ۱۰ سال گذشته مقایسه کنید.

اگر به دنبال گسترش ریسک خود هستید، ممکن است خرید مواردی که در بخش‌ها یا مناطق جغرافیایی مشابه سرمایه‌گذاری می‌کنند، فایده‌ای نداشته باشد. یک سبد اصلی از صندوق‌های غیرفعال کم‌هزینه بسازید که عملکرد شاخص‌های بازار سهام را تقلید می‌کند. مهارت‌های صندوق‌هایی که به طور فعال مدیریت می‌شوند را اضافه کنید، که هدف آنها انتخاب سهامی است که معتقدند عملکرد بهتری از بازار دارند. هیچ پاسخ یکسانی برای اینکه چه تعداد وجوهی باید در سبد خود داشته باشید وجود ندارد. به عنوان یک قاعده، شما باید فقط به اندازه‌ای که راحت هستید نظارت داشته باشید.

انتخاب یک صندوق سرمایه‌گذاری ممکن است یک کار دلهره آور به نظر برسد، اما انجام کمی تحقیق و درک اهدافتان این کار را آسان‌تر می‌کند. اگر قبل از انتخاب صندوق، این بررسی را انجام دهید، شانس موفقیت خود را افزایش خواهید داد.

سوالات متداول

1. چه زمانی باید سرمایه‌گذاری پول را متوقف کنم؟

اگر فکر می‌کنید در کوتاه مدت (کمتر از دو تا سه سال) به پول نیاز خواهید داشت، به دلیل ریسک اضافی که با قرار دادن پول خود در بازار متحمل می‌شوید، از سرمایه‌گذاری آن اجتناب کنید.

2. چه مدت باید در یک صندوق سرمایه‌گذاری کرد؟

به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری‌ها باید حداقل به مدت ۵ سال، اما ترجیحا بیشتر نگه داشته شوند. آنها می‌توانند سقوط کنند و همچنین ارزششان افزایش پیدا کند، بنابراین این خطر وجود دارد که کمتر از آنچه که سرمایه‌گذری می‌کنید، به سود برسید.

3. آیا زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام وجود ندارد. زمانی که برای همین کار آماده شدید، باید سرمایه‌گذاری کنید. سقوط بازار می‌تواند به طور بالقوه خطرناک باشد زیرا ممکن است در نهایت سهامی بخرید که پس از سقوط بازیابی نشوند. بنابراین، مطمئن شوید که اصول یک سهام/شرکت را به دقت تجزیه و تحلیل می‌کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا