آشنایی با مفهوم شاهین اقتصادی (Economic Hawk)

تعریف شاهین اقتصادی

شاهین در معنای اقتصادی خود، فردی است که اعتقاد دارد برای پایین نگه داشتن نرخ تورم، نرخ‌های بهره بایستی در سطوح بالا نگه داشته شوند. در میان پرندگان، شاهین پرنده‌ای قدرتمند و جسور است. اطلاق شاهین اقتصادی یا Economic Hawk به یک شخص، فلسفه مالی جسورانه وی که همان اجرای سیاست پولی انقباضی از طریق افزایش نرخ بهره است را نمادسازی می‌کند.

فدرال رزرو دو هدف عمده دارد که می‌توانند در تضاد با یکدیگر باشند. فد از یک طرف به دنبال اشتغال کامل در اقتصاد است و از طرف دیگر همزمان می‌خواهد قیمت‌های کالاها و خدمات را باثبات نگه دارد یا به عبارت دیگر تورم را در سطوح پایین کنترل کند.

سطح اشتغال بالا نرخ تورم را از طریق افزایش تقاضا به بالا هدایت می‌کند. از سوی دیگر نرخ‌های بهره بالا نیز کار را برای شرکت‌ها برای استقراض پول و استخدام افراد دشوار می‌سازد و نتیجتا اشتغال رو به نزول می‌گذارد.

هاوک‌ها عمدتا نسبت به مشکلاتی که از تورم‌های بالا ناشی می‌شوند دغدغه‌مند هستند و به رشد اقتصادی توجه چندانی نشان نمی‌دهند. یک سیاست‌گذار پولی هاوکیش از اقداماتی نظیر افزایش نرخ بهره که تورم را پایین نگه می‌دارند، دفاع می‌کند، حتی اگر آن اقدامات، منجر به فشارهای رکودی در اقتصاد شود.

در مقابل هاوک یا شاهین، داو یا فاخته قرار دارد. داوها معتقدند کاهش نرخ بهره محرک اقتصاد است، حتی اگر پایین نگه داشتن آن منجر به تورم شود. اصطلاح هاوک می‌تواند در زمینه‌های متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد، اما هاوک همیشه به افرادی که مصرانه بر جنبه‌ای خاص از یک تلاش و هدف بزرگ‌تر تمرکز می‌کنند اشاره دارد.

برای مثال یک هاوک بودجه یا Budget Hawk بر این باور است که در یک اقتصاد بودجه فدرال از نهایت درجه اهمیت برخوردار است. یک شاهین تورمی یا Inflation Hawk مستقیما نرخ‌های بهره را نشانه می‌گیرد. یک شاهین جنگ یا War Hawk نیز برای حل و فصل تنش‌ها، دولت‌ها را به‌جای دیپلماسی به سمت درگیری مسلحانه سوق می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا