نحوه پرداخت سود در صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چگونه است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذرای در بازارهای مالی به شمار می‌روند. این روش سرمایه‌گذاری به‌خصوص برای افراد تازه وارد می‌تواند یک روش سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و پربازده محسوب شود.

این صندوق‌ها درواقع نقش واسطه را ایفا می‌کنند و افراد مبتدی از این طریق می‌توانند به صورت غیرمستقیم در بازازهای مالی سرمایه‌گذاری کنند. در این مقاله به بررسی بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و نحوه پرداخت سود این صندوق‌ها می‌پردازیم.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت
صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

دوره‌های تقسیم سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

برخی صندوق‌های با درآمد ثابت از نوع با تقسیم سود و برخی دیگر از نوع بدون تقسیم سود هستند.

صندوق‌های با تقسیم سود، در فواصل زمانی مشخص (معمولا در اواسط یا انتهای هر ماه) آن مقدار که طی دوره یک ماهه منتهی به تاریخ تقسیم سود به ارزش ابطال هر واحد صندوق اضافه شده است را به‌عنوان سود آن ماه به حساب بانکی سرمایه‌گذاران خود واریز می‌کنند.

با این اقدام، ارزش ابطال مجددا به ارزش اسمی واحد برمی‌گردد و سیکل ایجاد سود دوباره آغاز می‌شود.

سود صندوق با درآمد ثابت
سود صندوق با درآمد ثابت

ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چقدر است؟

ترکیب پرتفوی صندوق‌های با درآمد ثابت مطابق حد نصاب‌های ابلاغی از سوی نهاد ناظر آنها یعنی سازمان بورس و اوراق بهادار چینش می‌شوند. حد نصاب‌های مذکور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که رعایت آنها ریسک کاهش ارزش دارایی‌های صندوق را به حداقل ممکن می‌رساند. برای مثال مدیر صندوق اجازه ندارد بالاتر از نسبت مشخصی از پرتفوی صندوق را به سهام که یک دارایی پرریسک محسوب می‌شود اختصاص دهد.

حداکثر این نسبت در حال حاضر معادل 10 درصد است. سایر بخش‌های پرتفوی صندوق‌های با درآمد ثابت شامل سپرده‌ها و گواهی سپرده‌های بانکی و نیز اوراق با درآمد ثابت منتشرشده توسط دولت یا شرکت‌ها هستند که می‌توان آنها را تقریبا بدون ریسک تلقی نمود.

البته ریسک‌های دیگری نظیر ریسک نرخ بهره، ریسک سرمایه‌گذاری مجدد و ریسک نکول ناشران اوراق متوجه صندوق‌های با درآمد ثابت هستند، لکن وظیفه اصلی مدیران صندوق‌های با درآمد ثابت، مدیریت حرفه‌ای انواع ریسک‌های مترتب بر این صندوق‌هاست که خوشبختانه در طول بیش از 15 سال فعالیت این صندوق‌ها تاکنون موردی از ایجاد ضرر توسط این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاران مشاهده نشده است.

ریسک صندوق های سرمایه گذاری با درامد ثابت
ریسک صندوق های سرمایه گذاری با درامد ثابت

پرداخت سود ماهیانه صندوق سرمایه‌گذاری برای چه کسانی مناسب است؟

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت با تقسیم سود برای افرادی که به دنبال شرایطی مشابه سپرده‌های بانکی هستند مناسب‌تر است. البته سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمد ثابت بدون تقسیم سود برای افرادی که به دنبال دریافت سود ماهانه هستند مانعی نخواهد بود. چرا که این دسته از افراد می‌توانند در هر روز دلخواه در ماه، به سادگی نسبت به ابطال بخشی از واحدهای تحت تملک خود اقدام کنند تا وجه ابطال در حساب بانکی آنها واریز شود.

برای این منظور سرمایه‌گذاران صندوق سرمایه‌گذاری صخره سرمایه و دانش می‌توانند با مراجعه به وبسایت صندوق به نشانی sakhrehfund.ir تعداد واحدهای مد نظر خود را با توجه به ارزش روز ابطال هر واحد مشخص کنند و درخواست ابطال خود را ثبت نمایند.

برای مثال اگر فردی 1 میلیارد ریال در صندوق صخره سرمایه‌گذاری کرده باشد، با نرخ سود حدودی 22 درصد سالیانه بایستی ماهانه حدود 18,300,000 ریال سود دریافت کند. اگر فرضا ارزش ابطال هر واحد در روزی که فرد قصد ثبت درخواست ابطال و دریافت سود ماهانه را دارد برابر با 12,750 ریال باشد، کافی‌ست 18,300,000 ریال را بر 12,750 ریال تقسیم کند و 1435 واحد تحت تملک خود را ابطال کند.

درصد سود صندوق با درآمد ثابت
درصد سود صندوق با درآمد ثابت

نحوه محاسبه سود ماهانه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چگونه است؟

نرخ سود در صندوق‌های با درآمد ثابت به صورت ماهیانه و بر مبنای سالانه محاسبه و به سرمایه‌گذاران اعلام می‌شود.

بازده صندوق‌های با درآمد ثابت چقدر است؟

بازده صندوق‌های با درآمد ثابت در هر ماه بسته به عملکرد پرتفوی صندوق طی آن ماه متفاوت است، لکن بسته به شرایط نرخ‌های رایج برای سود سپرده‌های بانکی و اوراق درآمد ثابت و نیز وضعیت بازار سهام در هر ماه، معمولا نرخ بازده سالانه‌شده صندوق‌های با درآمد ثابت در هر ماه بین 18 الی 24 درصد متغیر است.

2 دیدگاه دربارهٔ «نحوه پرداخت سود در صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت چگونه است؟»

 1. سلام
  صندوق سرمایه گذاری صخره سرمایه و دانش سود را کی به سرمایه اضافه می‌کند؟
  اخر هر ماه اضافه میکند یا اخر هرسال؟

  1. سرمایه و دانش

   سلام
   سود صندوق صخره روز شمار هست
   هر روز سود اضافه میشه به سرمایه در واقع حتی روزهای تعطیل
   اما واریزی نداره، چون صندوق درآمد ثابت صخره صدور ابطالی هست خود مشتری باید هر زمانی خواست ابطال بزنه که پول بره به حسابش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا