رشد اقتصادی (Economic Growth) و عوامل موثر بر آن

رشد اقتصادی چیست؟

رشد اقتصادی (Economic Growth) زمانی رخ می‌دهد که ارزش بازار محصولات تولیدشده و خدمات ارائه‌شده در یک دوره زمانی در مقایسه با دوره زمانی قبل بیشتر باشد. رشد اقتصادی معمولا از طریق محاسبه تولید ناخالص داخلی یک اقتصاد اندازه‌گیری می‌شود.

با این حال، به دلیل وجود تورم، اقتصاددانان بیشتر تمایل دارند رشد اقتصادی را با استفاده از درصد تغییر سالیانه در تولید ناخالص داخلی واقعی و همچنین درصد تغییر سالیانه در تولید ناخالص داخلی سرانه محاسبه کنند.

رشد در تولید ناخالص داخلی واقعی نشان می‌دهد که یک اقتصاد با چه سرعتی در حال بزرگ شدن است. میزان رشد در تولید ناخالص داخلی سرانه نیز نمایان‌گر میانگین قدرت خرید کالا و خدمات توسط هر یک از افراد یک کشور است. در این صورت اثر تورم از محاسبه رشد اقتصادی بیرون کشیده می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر رشد اقتصادی

چندین عامل تاثیرگذار بر روی رشد اقتصادی وجود دارد. افزایش بهره‌وری از طریق کاهش بهای تمام‌شده کالاها و خدمات به رشد اقتصاد می‌انجامد. وقتی کالاها و خدمات ارزان‌تر شوند، تقاضا برای آنها افزایش می‌یابد و در نتیجه فعالیت‌های اقتصادی به واسطه رشد خرید توسط مصرف‌کنندگان افزایش می‌یابد.

تغییرات دموگرافیک یا جمعیت‌شناختی عامل تاثیرگذار دیگر بر روی رشد اقتصادی است.

برای مثال افزایش جمعیت هم به معنی مصرف‌کنندگان بیشتر و هم به معنی تولیدکنندگان کالاها و ارائه‌دهندگان خدمات بیشتر است. تغییر در سن و سال و جنسیت نیروی کار نیز می‌تواند بر رشد اقتصادی موثر واقع شود.

در طول تاریخ، تغییر در فناوری بیشترین رشد اقتصادی را ایجاد نموده است. انقلاب صنعتی یک دوران با بیشترین رشد اقتصادی در تاریخ را رقم زد. ماشین‌ها جایگزین انسان‌ها و حیوانات در ابزارهای تولید شدند و حمل‌ونقل سریع‌تر و ارزان‌تر شد. این موارد توسعه بیشتر تجارت و کسب‌و‌کار را میان کشورها موجب شدند.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا