تورم هسته (Core Inflation) چیست؟

تورم هسته (Core Inflation)

تورم هسته یا تورم هسته‌ای معیاری برای اندازه‌گیری تورم است که تغییرات قیمت برخی از اقلام که دارای نوسان‌های قیمتی بالایی هستند را در محاسبات خود لحاظ نمی‌کند. تورم وقتی رخ می‌دهد که قیمت کالاها و خدمات طی یک دوره زمانی مشخص افزایش یابد.

معمولا نرخ تورم هسته، تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را از محاسبات خود خارج می‌کند، چرا که قیمت آنها ممکن است حتی در طول یک روز بالا و پایین زیادی داشته باشد.

برای مثال تاثیر یک خشکسالی یا سیل را در قیمت محصولات کشاورزی در نظر بگیرید. اگر قیمت‌ها در برهه‌ای از زمان فاصله بسیار زیادی از قیمت‌های میانگین خود بگیرند، ممکن است ناشی از عوامل موقتی باشد که خود را نسبتا سریع اصلاح می‌کنند.

اما در کوتاه‌مدت، محاسبات تورم می‌تواند به دلیل نوسان زیاد قیمت در برخی اقلام، دچار انحراف شود و تورم را از روند کلی خود منحرف سازد و نهایتا نتایج گمراه‌کننده‌ای به همراه داشته باشد.

نحوه مدیریت تورم هسته‌ای

یکی از روش‌هایی که فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی ایالات متحده با آن تورم را مدیریت می‌کند، تغییر نرخ بهره است. اگر تورم هسته از نرخ هدف‌گذاری‌شده برای آن عبور کند، ممکن است فد برای کنترل آن اقدام به افزایش نرخ بهره نماید. اما بالا بردن نرخ بهره می‌تواند ابعاد دیگری از اقتصاد و بازارها را تحت تاثیر قرار دهد. اینجاست که استفاده از یک شاخص دقیق برای محاسبه تورم اهمیت خود را نشان می‌دهد.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا