تفاوت سرمایه‌گذاری در بانک و بورس: کدامیک بهتر است؟

از زمان اختراع پول تاکنون، سرمایه‌گذاری یکی از جنبه‌های ضروری برنامه‌ریزی مالی و خلق ثروت بوده و خواهد بود؛ اما این روزها سرمایه‌گذاری در بورس یا بانک، راحت‌ترین راه برای افزایش ثروت و دستیابی به اهداف میان‌مدت و بلندمدت هستند. حال سوال اینجاست که کدام‌یک می‌تواند راحت‌ترین راه باشد؟ سرمایه‌گذاری در بانک یا سرمایه‌گذاری در بورس؟ این سوالی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران و فاینانسرها با آن درگیر هستند و درک تفاوت بورس و بانک از لحاظ سرمایه‌گذاری و خلق ثروت، یکی از معضلات جامعه اقتصادی شمرده می‌شود.

هر دو آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و درک تفاوت‌های کلیدی می‌تواند به مردم در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند. در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بورس و بانک را بررسی کنیم و بینش‌های لازم را برای انتخاب استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب برای دستیابی به اهداف مالی ارائه دهیم.

مقایسه سرمایه‌گذاری در بانک و بورس
مقایسه سرمایه‌گذاری در بانک و بورس

سرمایه‌گذاری در بورس

ابتدا به ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در بورس می‌پردازیم.

 1. پتانسیل برای بازدهی بالاتر
 2. رشد سرمایه از طریق نوسانات بازار
 3. تنوع و مدیریت پورتفولیو
 4. ریسک سرمایه‌گذاری
 5. بیمه و اعتماد

پتانسیل برای بازدهی بالاتر

یکی از دلایل اصلی انتخاب افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس و بازار سهام، پتانسیل بازده بالاتر در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بانک به‌صورت سنتی است. بورس و بازار سهام فرصت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف مانند سهام، اوراق قرضه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را فراهم می‌کند؛ این صندوق‌ها از زمانی که به وجود آمده‌اند تاکنون بازدهی بالاتری را در بلندمدت نشان داده‌اند. درحالی‌که سرمایه‌گذاری در بانک، عملکرد متوسطی داشته و سوددهی به میزان ثابتی را برای فاینانسرها به همراه داشته است.

سرمایه‌گذاری در بورس به‌طور بالقوه می‌تواند از طریق افزایش سرمایه و پرداخت سود سهام، ثروت قابل‌توجهی را ایجاد کند؛ البته درصورتی‌که فرد سرمایه‌گذار علم کافی و قدرت ریسک‌پذیری مناسبی داشته باشد، می‌تواند پتانسیل بالقوه سرمایه‌گذاری در صندوق بورس را بالفعل کند.

رشد سرمایه از طریق نوسانات بازار

سرمایه‌گذاری در بورس به افراد این امکان را می‌دهد که از نوسانات بازار بهره بسیاری ببرند. ثروت‌گذاران با خرید سهام با قیمت پایین‌تر و فروش آن‌ها در صورت افزایش ارزش، می‌توانند سود کسب کنند. این استراتژی که به‌عنوان رشد سرمایه شناخته می‌شود و از نوسانات بازار سرچشمه می‌گیرد؛ اما نیازمند تجزیه‌وتحلیل دقیق برای شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری سودآور است.

گرچه نوسانات بازار می‌تواند زیان‌بار باشد، اما فرصت‌هایی برای کسب سودهای قابل‌توجه وجود دارد. درصورتی‌که فرد، سرمایه خود را به صندوق بورس واگذار کند، نیازی به تحلیل و تحقیق دقیق ندارد چرا که سرمایه خود را به حرفه‌ای‌ها و مدیران مالی بهترین صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در بورس می‌سپارد و از درآمد ثابت آن استفاده می‌کند.

البته برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس درآمد ثابت نداشته، اجازه خرید و فروش سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری، به همراه مشاوره لازم برای راهنمایی زمان و سهم بهتر را به افراد می‌دهند. اما با تاکید بیشتر بهتر است افراد تمرکز و اطلاعات کافی در این خصوص را داشته باشند.

سرمایه‌گذاری در بازار بورس
سرمایه‌گذاری در بازار بورس

تنوع و مدیریت پورتفولیو

سرمایه‌گذاری در بورس، این فرصت را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا با مشارکت در طیف گسترده‌ای از سهام شرکت‌ها در صنایع مختلف، پرتفوی خود را متنوع کنند. متنوع‌سازی یکی از استراتژی‌های مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری در بورس است؛ این‌گونه استراتژی شامل توزیع سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف به‌منظور کاهش تاثیر عملکرد منفی هر کدام از سهام در عملکرد پرتفوی کلی سبد است. علاوه بر این، مدیران پرتفوی حرفه‌ای می‌توانند تأثیر بهتری در سرمایه‌گذاری و تصمیم‌گیری آگاهانه سرمایه‌گذاران داشته باشند. آن‌ها می‌توانند از تخصص خود برای بهینه‌سازی عملکرد پرتفوی ثروت‌گذاران استفاده کنند.

سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند از خدمات سبدگردانی اختصاصی استفاده کنند و سرمایه خود را در اختیار یک شرکت سبدگردان معتبر قرار دهند تا آن‌ها سهام مناسب برای آن‌ها خریداری کنند و مدیریت پورتفولیو انجام دهند.

ریسک سرمایه‌گذاری

همه ما این نکته را می‌دانیم که سرمایه‌گذاری در بورس در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بانک، ریسک بالاتری را به همراه دارد. بازار سهام ذاتا بی‌ثبات است و ارزش سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند در واکنش به شرایط اقتصادی، سیاسی و بازار، نوسانات قابل‌توجهی داشته باشد. سرمایه‌گذاران باید برای انواع ضرر و زیان آماده باشند و قبل از ورود به انواع صندوق قابل معامله در بورس، تحلیل، مدیریت و تحمل ریسک خود را به‌دقت ارزیابی کنند.

برای سنجش میزان ریسک‌پذیری خود می‌توانید تست ریسک‌پذیری آنلاین سرمایه و دانش را انجام بدهید.

بیمه و اعتماد

همه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس نیز بیمه هستند و تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند. شرکت‌های بیمه‌کننده نیز ضمانت محکمی برای از دست نرفتن سرمایه داده‌اند؛ اما به دلیل اینکه بانک‌ها بسیار قدیمی‌تر از بازار سهام هستند، اعتماد مردم و اعتبار آن‌ها در میان برخی سرمایه‌گذاران سنتی بیشتر است.

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در بورس در یک نگاه

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس
ویژگیشرح کلی
پتانسیل برای بازدهی بالاترپتانسیل بازده بالاتر در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بانک به‌صورت سنتی
رشد سرمایه از طریق نوسانات بازارنوسانات بازار می‌تواند سرمایه را افزایش داده یا آن را بر باد دهد.
تنوع و مدیریت پورتفولیوتنوع سبد سهام می‌تواند عملکرد کلی سبد را بهبود بخشد.
ریسک سرمایه‌گذاریبازار سهام ذاتاً بی‌ثبات بوده و برای ورود باید برای هر اتفاقی آماده بود.
ایمنی و امنیتهمه صندوق‌های بورس بیمه هستند و تحت نظارت سازمان بورس فعالیت دارند.

مزایای سرمایه‌گذاری در بانک

در ادامه ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • اعتبار و آرامش
 • سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت
 • نقدینگی سریع
 • نوسانات و ریسک کمتر

اعتبار و آرامش

اولین مزیت سرمایه‌گذاری در بانک، ایمنی و امنیت وجوه سرمایه‌گذاری است. بانک‌ها موسسات مالی تنظیم‌شده‌ای وجود دارند که سپرده‌ها را بیمه کرده و از مبالغ سرمایه‌گذاری شده تا سقف مشخصی محافظت می‌کنند. این بیمه‌ها تضمین می‌کنند که حتی در صورت ورشکستگی بانک، فرد بتواند وجوه سرمایه‌گذاری شده خود را برداشت کند. برای افرادی که حفظ سرمایه را در اولویت قرار می‌دهند و تحمل ریسک کمتری دارند، سرمایه‌گذاری در بانک می‌تواند به آرامش خاطر آن‌ها کمک فراوانی کند.

سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

بهترین صندوق سرمایه‌گذاری بانک، صندوق‌هایی هستند که درآمد ثابت را برای افراد ایجاد می‌کنند. بانک‌ها نیز انواع مختلفی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مانند سپرده سرمایه‌گذاری و اوراق بهادار دولتی را ارائه می‌دهند. این سپرده‌گذاری‌ها نرخ بازده ثابتی را در یک دوره مشخص به افراد برمی‌گردانند و درآمد قابل پیش‌بینی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورند.

سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت می‌تواند به‌ویژه برای افرادی که به دنبال بازدهی پایدار بوده، جذاب باشد؛ همچنین افرادی که سرمایه‌گذاری در دارایی‌های کم‌خطر و متنوع را دوست دارند نیز به سرمایه‌گذاری در بانک علاقه‌مند خواهند شد.

سرمایه‌گذاری در بانک
سرمایه‌گذاری در بانک

نقدینگی سریع

سرمایه‌گذاری در بانک امکان دسترسی آسان سرمایه‌گذاران به وجوه خود را فراهم می‌کند. برخلاف برخی از سرمایه‌گذاری‌ها که محدودیت‌هایی در برداشت، یا به نگهداری طولانی‌تری نیاز دارند، سرمایه‌گذاری‌های بانکی معمولا به‌سرعت نقد می‌شوند. هر زمان که به وجوه خود نیاز داشته باشید به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را برداشت کنید. این ویژگی می‌تواند برای شرایط اضطراری بسیار کارآمد باشد. از طرفی انعطاف‌پذیری این نوع خلق ثروت را نشان می‌دهد.

نوسانات و ریسک کمتر

در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بورس، سرمایه‌گذاری‌های بانکی عموماً نوسانات کمتری دارند و ریسک کمتری را طلب می‌کنند. درحالی‌که پتانسیل بازدهی آن‌ها، بسیار محدود بوده و در مقایسه با انواع صندوق قابل معامله در بورس، سود کمتری را به صاحب سرمایه بازمی‌گردانند. به عبارت بهتر سرمایه‌گذاری‌های بانکی یک جریان درآمد پایدار و قابل پیش‌بینی هستند. این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به‌ویژه برای افرادی که حفظ سرمایه را در اولویت قرار می‌دهند و تحمل ریسک کمتری دارند، بسیار مفید خواهد بود.

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در بانک در یک نگاه

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در بانک
ویژگیشرح کلی
اعتبار و آرامشصندوق سرمایه‌گذاری در بانک بیمه بوده و اعتبار برگشت سرمایه وجود دارد.
سرمایه‌گذاری با درآمد ثابتاین سپرده‌گذاری‌ها نرخ بازده ثابتی را در یک دوره مشخص به افراد برمی‌گردانند.
نقدینگی سریعسرمایه‌گذاری‌های بانکی به‌سرعت نقد می‌شوند.
نوسانات و ریسک کمترسرمایه‌گذاری‌های بانکی نوسان نداشته و ریسک کمتری طلب می‌کنند.

تصمیم نهایی: بورس یا بانک؟

تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری در بورس یا در بانک به اهداف مالی، تحمل ریسک و تمایلات سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. قبل از تصمیم‌گیری مهم است که عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

 • بینش و اهداف مالی
 • ریسک‌پذیری
 • تنوع و مدیریت پورتفولیو
 • مشاوره مالی

بینش و اهداف مالی

زمان‌بندی ثروت و اهداف مالی خود را در نظر بگیرید. اگر بینش بلندمدتی دارید و به دنبال افزایش ثروت خود در طول زمان بلندتری هستید، بازار سهام می‌تواند پتانسیل بازدهی بالاتری را برای شما رقم بزند و زمینه بهتری از خلق ثروت را ایجاد کند. اما اگر اهداف مالی کوتاه‌مدت داشته و یا تحمل ریسک بالایی ندارید، بهتر است سرمایه‌گذاری در بانک را به سرمایه‌گذاری در بورس ترجیح دهید.

ریسک‌پذیری

یک ارزیابی از میزان تحمل ریسک و سطح راحتی خود داشته باشید. اگر ریسک‌های بالا و بزرگ شما را به چالش نمی‌کشد و می‌توانید ضررهای احتمالی را تحمل کنید، بازار سهام می‌تواند گزینه مناسبی باشد. از سوی دیگر، اگر با مسیر خلق ثروت از نوع بازدهی پایدار و قابل پیش‌بینی احساس راحت‌تری دارید، سرمایه‌گذاری در بانک با تحمل ریسک شما هماهنگی بیشتری خواهد داشت.

ارزیابی ریسک سرمایه‌گذاری در بورس
ارزیابی ریسک سرمایه‌گذاری در بورس

تنوع و مدیریت پورتفولیو

همیشه اهمیت تنوع و مدیریت حرفه‌ای پورتفولیو را در نظر بگیرید. اگر برای تنوع سبد سهام ارزش قائل هستید و ترجیح می‌دهید که طیف وسیعی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در آغوش بکشید، بازار سهام فرصت‌های گسترده‌ای از دارایی‌ها و تخصص مدیران پرتفوی را برای شما فراهم خواهد کرد؛ اما اگر رویکرد سرمایه‌گذاری ساده‌تری را دوست دارید و علاقه‌ای به مدیریت فعال در پرتفوی و سبد سهام ندارید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها بهترین گزینه پیش روی شماست.

مشاوره مالی

یک مشاوره مالی حرفه‌ای می‌تواند نقش مؤثری در خرید و فروش انواع سهام داشته باشد. یک مشاور مالی کهنه‌کار و باتجربه، می‌تواند شرایط فردی، اهداف و میزان تحمل ریسک شما را ارزیابی کرده، بهترین رویه‌ها و رفتارهای شخصی متناسب با نیازهای شما ارائه داده؛ همچنین تجزیه تحلیل‌های شما را اصلاح کند. این افراد می‌توانند یک استراتژی سرمایه‌گذاری برای متقاضیان خود ایجاد کرده که با اهداف آن‌ها همسو، تصمیم‌گیری دقیق را راحت و سوددهی را بالاتر ببرد.

کلام آخر

سرمایه‌گذاری در بورس و سرمایه‌گذاری در بانک دو استراتژی متمایز با ویژگی‌های خاص خود هستند. بازار سهام پتانسیل بازدهی بالاتری دارد، اما ریسک بیشتری را به همراه خواهد داشت؛ درصورتی‌که سرمایه‌گذاری‌های بانکی ثبات و امنیت بیشتری دارند.

در نهایت، تصمیم باید بر اساس اهداف مالی، تحمل ریسک و تمایلات سرمایه‌گذاری شما باشد. با ارزیابی دقیق این عوامل و گپ و گفتگو با یک مشاوره حرفه‌ای، می‌توانید یک استراتژی سرمایه‌گذاری برای خود ایجاد کنید؛ استراتژی که با اهداف شما همسو بوده و شما را در دستیابی به موفقیت مالی بلندمدت یاری دهد.

سؤالات متداول

۱. آیا سرمایه‌گذاری در بورس ریسک بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک دارد؟

بله، ریسک سرمایه‌گذاری در بورس بالاست. این نوسانات، همانند یک شمشیر دو دم، سوددهی قابل‌توجه و ضررهای مهلکی خواهند داشت.

۲. آیا احتمال دارد که تمام سرمایه خود را در بورس از دست بدهم؟

بله؛ اما باید توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری یک حرکت برای خلق ثروت به‌صورت بلندمدت است. تنوع، مدیریت ریسک مناسب و رویکرد سرمایه‌گذاری منضبط می‌تواند سرمایه‌گذاری پرمنفعتی ایجاد کند.

۳. چگونه می‌توانم سرمایه‌گذاری در بورس را شروع کنم؟

برای شروع سرمایه‌گذاری در بازار سهام، مهم است که اصول سرمایه‌گذاری مانند استراتژی‌های مدیریت ریسک، تجزیه‌وتحلیل بازار و… را بیاموزید و سپس مراحل ورود مانند افتتاح حساب سرمایه‌گذاری، ارتباط با یک مشاور مالی و… را انجام دهید.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا