تئوری مقداری پول چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

تئوری مقداری پول (Quantity Theory of Money)

تئوری مقداری پول یا QTM بیان می‌کند که بین حجم پول موجود در یک اقتصاد و قیمت کالاها و خدمات در آن اقتصاد، یک رابطه مستقیم وجود دارد. مارجینال ولیو یا ارزش نهایی پول همانند هر کالای دیگر با افزایش عرضه رو به کاهش می‌گذارد که این خود موجب تورم می‌شود.

QTM به صورت فرمول زیر بیان می‌شود:

MV = PT

پارامترهای این فرمول عبارتند از:

  • M: حجم عرضه پول در یک اقتصاد
  • V: سرعت گردش پول در اقتصاد یا تعداد دفعات دست به دست شدن پول
  • P: متوسط سطح قیمت‌ها
  • T: حجم تراکنش‌های کالاها و خدمات

این تساوی بر اساس معادله مبادله بنا شده است که می‌گوید مقدار پول ضرب در سرعت گردش آن برابر با مخارج کل است. برای مثال، اگر در یک اقتصاد 3 دلار موجود باشد که 5 بار در ماه خرج شود، مخارج کل ماه برابر 15 دلار خواهد بود.

بسیاری افراد مفروضات QTM را مورد انتقاد قرار می‌دهند، به ویژه آنکه این تئوری، سرعت گردش پول را مقداری ثابت فرض می‌کند. آنها بر این باورند که انگیزه‌های خرج کردن افراد در طول زمان متغیر است و این موضوع موجب تغییر سرعت گردش پول می‌شود.

QTM سنگ بنای مکتب پول‌گرایی یا مانیتاریسم است. مکتبی که معتقد است تورم صرفا به حجم پولی که دولت‌ها منتشر می‌کنند بستگی دارد.

یک رشد سریع در عرضه پول، یک رشد سریع در سطح عمومی قیمت‌ها یا تورم را در پی خواهد داشت. پول‌گرایان اظهار می‌کنند که عرضه پول باید در محدوده‌ای که تورم تحت کنترل است، نگه داشته شود.

QTM در دهه 1980 میلادی محبوب دولت‌ها بود، زمانی که رونالد ریگان و مارگارت تاچر آن را در آمریکا و انگلیس پیاده‌سازی کردند. با این وجود در حال حاضر بیشتر اقتصاددانان بر این باورند که QTM علاجی برای ناآرامی‌های اقتصادی نیست.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا