آشنایی با بازار اولیه (Primary Market)

بازار اولیه چیست؟

بنگاه‌های اقتصادی و دولت‌ها تامین مالی فعالیت‌های خود را از طریق انتشار سهام یا اوراق قرضه انجام می‌دهند که این اوراق بهادار توسط مردم مستقیما از خود بنگاه اقتصادی یا نهاد دولتی ناشر آن خریداری می‌شود.

این همان بازار اولیه است که فرصت خرید دست اول یک اوراق بهادار جدید را برای سرمایه‌گذاران مهیا می‌سازد. این فروش اوراق بهادار عمدتا تحت عنوان عرضه اولیه یا IPO، عرضه خصوصی، انتشار حق‌تقدم و یا تخصیص‌های ترجیحی صورت می‌پذیرد.

قیمت اولیه فروش اوراق بهادار چگونه تعیین می‌شود؟

برآورد تقاضای اولیه برای اوراق بهادار کاری دشوار است. از این رو قیمت اولیه فروش اوراق اغلب از سوی بانک سرمایه‌گذاری یا همان نهاد مالی متعهد پذیره‌نویس آن اوراق پایین در نظر گرفته می‌شود که این موضوع منجر به نوسان بالای بازار اولیه می‌شود.

پس از فروش عمومی یک اوراق بهادار از طریق بازار اولیه، هرگونه خرید و فروش آن اوراق در بازارهای ثانویه نظیر بورس اوراق بهادار انجام می‌شود. شرکت ناشر اوراق بهادار بایستی یک فرآیند پر پیچ و خم رگولاتوری یا تطبیق با قوانین و مقررات را برای فروش اوراقش در بازار اولیه طی کند.

این فرآیند شامل ارائه بیانیه ثبت با جزئیات دقیق نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار است. آنها سپس باید برای تایید بیانیه ثبت توسط این نهادها منتظر بمانند تا پس از آن بتوانند اوراق بهادار خود را به عرضه عموم بگذارند.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا