اوراق بهادار ترکیبی (Hybrid Securities) چیست؟

اوراق ترکیبی چیست؟

یک اوراق بهادار ترکیبی یا هیبرید (Hybrid Securities) دو یا چند ابزار مالی را در قالب یک اوراق بهادار ترکیب می‌کند. این اوراق معمولا ویژگی‌های بدهی و حقوق صاحبان سهام را با هم در خود دارند.

رایج‌ترین نوع این ابزار مالی، اوراق قرضه قابل‌تبدیل به سهام هستند که شرکت‌ها آنها را منتشر می‌کنند و برای تامین مالی خود به فروش می‌رسانند و دارندگان آن نیز بر اساس تحلیل خود از شرایط بازار، ممکن است اوراق بدهی را به سهام عادی آن شرکت تبدیل کنند.

یک اوراق قرضه قابل‌تبدیل به سهام، مشابه اوراق بدهی عادی است، اما قیمت آن مانند سهام بالا و پایین می‌شود. اوراق هیبرید در بورس‌ها فروخته می‌شوند و ممکن است نرخ سود ثابت یا شناور داشته باشند و سود خود را به صورت کوپن اوراق یا سود تقسیمی سهام پرداخت کنند.

برخی از آنها در سررسید به قیمت اسمی می‌رسند و برخی دیگر یک سری مزایای مالیاتی ارائه می‌کنند. برای پاسخ به تقاضای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و خبره، همواره اوراق بهادار هیبرید جدیدی در حال طراحی شدن و عرضه در بازارهای مالی هستند، اما برخی از آنها به قدری پیچیده‌اند که نمی‌توان آنها را به راحتی در دسته‌بندی‌های بدهی یا حقوق صاحبان سهام جای داد.

نکات سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار ترکیبی

سرمایه‌گذاران پیش از سرمایه‌گذاری در اوراق هیبرید باید آنها را به دقت بررسی کنند. اوراق ترکیبی دربردارنده ریسک‌ها و پاداش‌های منحصربه‌فردی هستند.

پتانسیل رشد ارزش اوراق هیبرید از اوراق عادی بالاتر است. ولی در عین حال سود کمتری پرداخت می‌کند و بیشتر در معرض ریسک نکول ناشر در پرداخت کوپن‌های اوراق یا ارزش اسمی آن در سررسید هستند.

بیشتر اوقات ریسک‌های بالایی که اوراق هیبرید در بر دارند، شرایطی را ایجاد می‌کنند که پاداش یا ریوارد آنها، ارزش قرار گرفتن در معرض ریسک‌شان را نخواهند داشت.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا