امیدنامه چیست؟ چرا صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید امیدنامه منتشر کنند؟

 

امیدنامه چیست؟

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شرکت‌هایی که به دنبال تامین مالی از سرمایه‌گذاران بالقوه از طریق انتشار اوراق بهادار هستند را به ارائه یک امیدنامه به این نهاد و در صورت تایید به انتشار عمومی آن ملزم می‌کند.

امیدنامه شرکت های بورسی سرمایه‌گذاران را از تاریخچه شرکت، اطلاعات و سوابق مدیران، آخرین صورت‌های مالی، سناریوهای خوش‌بینانه و بدبینانه پیش‌بینی عملکرد آتی شرکت و هرگونه اطلاعات مفیدی که به سرمایه‌گذاران برای اتخاذ یک تصمیم آگاهانه برای سرمایه‌گذاری کمک کند مطلع می‌سازد.

شرکت ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از طریق امیدنامه می‌توانند فعالیت‌های خود را شفاف‌سازی کنند و با در اختیار قرار دادن اطلاعات مفید به افراد مختلف، اعتماد آن‌ها را به منظور سرمایه گذاری در شرکت جلب کنند.

امیدنامه چیست؟
امیدنامه چیست؟

امیدنامه شرکت های بورسی چگونه منتشر می‌شود؟

امیدنامه در بورس برای سهام و اوراق قرضه منتشره توسط شرکت‌ها در دو مرحله منتشر می‌شود. امیدنامه مقدماتی بدون اشاره به تعداد و قیمت اوراق بهادار در حال انتشار، عمدتا حاوی کلیات کسب و کار و وضعیت مالی متصور برای آن است و به منظور ارزیابی اولیه تمایل افراد به سرمایه‌گذاری در آن منتشر می‌شود. پس از دریافت بازخورد مناسب از امیدنامه مقدماتی، امیدنامه دوم یا نهایی حاوی کلیه اطلاعات منتشر می‌شود.

برای مشاهده امیدنامه شرکت های بورسی باید به سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران تحت عنوان سامانه کدال مراجعه کنید و نام نماد بورسی مورد نظرتان را در آن‌جا جست و جو کنید. امیدنامه شرکت بورسی بخشی از تحلیل بنیادی آن شرکت محسوب می‌شود که تحلیلگران بنیادی از آن استفاده می‌کنند.

امیدنامه صندوق سرمایه گذاری چیست؟

هر صندوق سرمایه‌گذاری بایستی امیدنامه منتشر کنند، چرا که یک صندوق به طور مدام در حال عرضه سهام به عموم است. امیدنامه صندوق های سرمایه گذاری دربردارنده جزئیات اهداف صندوق، استراتژی سرمایه‌گذاری صندوق، تاریخچه صندوق، سیاست توزیع سود، کارمزدها و رزومه مدیران سرمایه‌گذاری صندوق است.

امیدنامه صندوق سرمایه گذاری
امیدنامه صندوق سرمایه گذاری

تفاوت اساسنامه و امیدنامه صندوق های سرمایه گذاری

اساسنامه و امیدنامه صندوق های سرمایه گذاری سندهای بسیار مهمی هستند که در برگیرنده اطلاعات مهمی درباره صندوق می‌باشند. بر اساس قوانین، اساسنامه و امیدنامه صندوق ها باید در دسترس عموم باشند.

تفاوت اصلی اساسنامه و امیدنامه در این است که امیدنامه صرفا حاوی اطلاعاتی درباره شرکت است که برای سرمایه گذاران مفید است ولی اساسنامه باعث افزایش اعتبار صندوق می‌شود.

اساسنامه صندوق های سرمایه گذاری شامل مجموعه‌ای از قوانین و مقررات است که چارچوب فعالیت‌های صندوق را مشخص می‌کند. این قوانین پیش از اجرا باید به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده باشند. برخی از مهمترین مواد اساسنامه صندوق سرمایه گذاری شامل موارد زیر است:

  • کمترین و بیشترین میزان مشارکت در صندوق
  • اطلاعات حساب‌های بانکی صندوق
  • خلاصه‌از از هزینه‌های صندوق
  • معرفی یک مرجع به منظور رسیدگی به تخلفات و اختلافات
  • مراحل پذیره نویسی و صدور واحد سرمایه گذاری
  • مراحل ابطال واحد سرمایه گذاری
  • ارزش خالص دارایی‌، قیمت ابطال و قیمت صدور واحدهای سرمایه گذاری

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا