ارزش اسمی (Par Value) چیست؟

ارزش اسمی چیست؟

ارزش اسمی (Par Value) اصطلاحی در سرمایه‌گذاری به معنی ارزش اصلی یا ذاتی یک اوراق بهادار است. به جای این اصطلاح بعضا ارزش صوری یا ارزش نامینال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارزش اسمی عموما به ارزش یک اوراق قرضه در زمان انتشار آن اشاره دارد. اوراق قرضه معمولا ارزش اسمی 1000 یا 100 دلاری دارند. پس از آن که اوراق قرضه به ارزش اسمی آن فروخته می‌شوند، ممکن است به صورت مکرر توسط سرمایه‌گذاران در بازار ثانویه مورد معامله قرار گیرند.

طی این فرآیند قیمت بازار یک اوراق قرضه بسته به اینکه سرمایه‌گذاران چگونه آنها را در مقایسه با سایر اوراق قرضه موجود در بازار ارزش‌گذاری کنند، ممکن است بالا و پایین شود.

برای مثال یک اوراق قرضه در زمان انتشار به ارزش اسمی آن فروخته می‌شود. پس از مدتی در قیمت 1100 دلار معامله می‌شود، اما ارزش اسمی آن همان 1000 دلار باقی می‌ماند.

اهمیت ارزش اسمی

ارزش اسمی از این جهت اهمیت دارد که ارزش اوراق را در سررسید آن و مقدار کوپن پرداخت سودهای دوره‌ای اوراق را تعیین می‌کند.

برای مثال فرض کنید یک اوراق قرضه سی‌ساله با ارزش اسمی 1000 دلار منتشر شود و نرخ سود یا کوپن اوراق برابر با 5 درصد باشد. بدین معنا که 5 درصد از 1000 دلار یا 50 دلار، سالیانه به مدت سی سال به دارنده اوراق پرداخت می‌شود.

یک سال بعد، نرخ‌های بهره در بازار بالا می‌روند و اوراق قرضه جدید با ارزش اسمی 1000 دلار و نرخ کوپن 6 درصدی منتشر می‌شوند، یعنی 60 دلار سود در سال می‌پردازند.

در این حالت مطلوبیت اوراق قرضه با کوپن 5 درصدی کاهش می‌یابد و نتیجتاً تقاضا و قیمت بازار آنها رو به نزول خواهد گذاشت، اما ارزش اسمی آن همان 1000 دلار باقی می‌ماند و در زمان سررسید، دارندگان اوراق همچنان همان 1000 دلار را دریافت خواهند کرد.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا